Produkcja i sprzedaż detaliczna lepsze w lutym niż w styczniu

Biznes
Produkcja i sprzedaż detaliczna lepsze w lutym niż w styczniu
Polsat News

Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 6,7 proc., a sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) o 6,2 proc. w ujęciu rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Wyniki okazały się lepsze od oczekiwań ekonomistów i od danych ze stycznia. Przede wszystkim wzrosła produkcja wyrobów tekstylnych i mebli.

W styczniu wzrost produkcji wyniósł 3,3 proc. a sprzedaży 3,2 proc. Analitycy oczekiwali wzrostu produkcji w lutym o 5,5 proc.

 

W stosunku do lutego ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 29 (spośród 34) działach przemysłu. Najbardziej w produkcji wyrobów tekstylnych - o ponad 24 proc. i mebli - o 17 proc. Produkcja odzieży wzrosła o ponad 12 proc., samochodów o prawie 12 proc., a komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o niemal 11 proc.

 

Lutowe zakupy Polaków pozytywnie zaskoczyły

 

Ekonomiści spodziewali się, według średniej prognoz, że wzrost sprzedaży detalicznej wyniesie 5,4 proc.

 

"Sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa w skali roku w większości grup. Wysoki wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 14,6 proc., wobec spadku przed rokiem o 2,9 proc.) oraz w podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 8,5 proc. wobec wzrostu o 7,3 proc.)" - podał GUS.
 
Dobrze sprzedawał się też sprzet RTV i AGD - tu zanotowano wzrost sprzedaży o ponad 15 proc.  Natomiast spadła sprzedaż paliw - o 2,5 proc.


Gospodarka z powrotem na lepszej fali

 

- Dzisiejsze dane pokazują utrzymanie solidnego tempa wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W najbliższych kwartałach nie ma co jednak liczyć na znaczące odbicie produkcji budowlanej, gdyż główną przyczyną kurczenia się produkcji w budownictwie jest brak nowych projektów infrastrukturalnych finansowanych ze środków unijnych - stwierdził główny ekonomista Plus Banku Wiktor Wojciechowski.

 

Jak podkreślają analitycy Raiffeisen Bank Polska, dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej potwierdziły, że ich styczniowe rozczarowujące wyniki były jednorazowe.

 

"Zarówno produkcja przemysłowa, jak i sprzedaż detaliczna przebiły nasze, jak i rynkowe oczekiwania. Wzrosty produkcji odnotowało 29 branż wobec zaledwie 21 miesiąc wcześniej. Wśród liderów wzrostów znalazło się wiele branż o silnym udziale eksportu w finalnej sprzedaży (meble, pojazdy samochodowe, wyroby gumowe), ale także takie sekcje jak wyraźnie poprawiające się w ostatnich miesiącach wyniki produkcja tekstylna i produkcja odzieży" - napisali w komentarzu.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze