MR: powstanie model agencji wspierania eksportu

Biznes
MR: powstanie model agencji wspierania eksportu
mr.gov.pl

- Pracujemy nad strukturą organizacyjną agencji wspierania eksportu; optymalny model powinien być gotowy w najbliższych tygodniach. W ciągu kilku tygodni powstanie też ostateczna koncepcja reorganizacji Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji - powiedział wiceszef Ministerstwa Rozwoju Radosław Domagalski.

Jak mówił, MR dokonuje przeglądu działających przy ambasadach i konsulatach Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji. - Wystarczy spojrzeć na mapę naszych placówek zagranicznych. Jest duża koncentracja w Europie Zachodniej, gdzie polskie firmy generalnie radzą sobie dobrze - przyznał.

 

- Brakuje naszej obecności instytucjonalnej w Azji czy w Afryce. Powoli chcemy przenosić punkt ciężkości w kierunku rynków najbardziej dynamicznie rozwijających się, czyli krajów azjatyckich i afrykańskich. Będziemy to powoli robić, również tworząc nowe oddziały - podkreślił.

 

Element planu Morawieckiego

 

- Chcemy zwiększyć liczbę naszych placówek o co najmniej kilkanaście. Być może część zostanie zlikwidowanych i te środki, które zaoszczędzimy, zostaną wykorzystane do tworzenia nowych oddziałów. Myślę, że w ciągu paru tygodni będzie już ostateczna koncepcja - dodał. Obecnie Polska ma 49 Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji.

 

Domagalski pytany o agencję wspierania eksportu, której powołanie zakłada tzw. plan Morawieckiego, odpowiedział: "Pracujemy nad strukturą organizacyjną przyszłej agencji. Myślę, że optymalny model powstanie w najbliższych tygodniach. Data 1 stycznia 2017 roku jest datą graniczną. Pamiętajmy, że nie wszystko też bezpośrednio zależy od Ministerstwa Rozwoju. To jest również kwestia pewnego procesu legislacyjnego w parlamencie, który jest trochę poza naszą kontrolą".

 

Prace nad nową formą prawną agencji

 

Wskazał, że kwestie związane z powołaniem nowej agencji wspierania eksportu to jeden z priorytetów rządu. - Wierzę, że projekt ustawy o systemie promocji polskiej gospodarki uzyska pewną priorytetowość - podkreślił.

 

Wiceszef MR poinformował, że resort pracuje nad formą prawną nowej agencji; musi m.in. rozstrzygnąć, czy będzie to spółka, czy na przykład państwowa osoba prawna.

 

Pytany, czy agencja będzie zbudowana w głównej mierze na bazie obecnego PAIiIZ-u, Domagalski odparł: "Z pewnością PAIiIZ w postaci zasobów, również tych intelektualnych, czyli ludzkiej wiedzy, kontaktów, będzie absolutnie kluczową częścią nowej Agencji".

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze