Kreml ws. Sawczenko: nie można ingerować z zewnątrz w proces sądowy

Świat
Kreml ws. Sawczenko: nie można ingerować z zewnątrz w proces sądowy
Flickr/Larry Koester/CC BY 2.0

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiedział w czwartek, że niedopuszczalne jest ingerowanie z zewnątrz w proces sądowy, w tym proces ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko.

 Mówimy o procesie sądowym; jakiekolwiek ingerowanie z zewnątrz w działalność naszych sądów jest niedopuszczalne i niemożliwe - powiedział Pieskow. W ten sposób odpowiedział na pytanie, czy w rozmowie telefonicznej Putina i prezydenta USA Baracka Obamy na początku bieżącego tygodnia omawiana była możliwość uwolnienia Sawczenko lub jej wymiany.


Sawczenko oczekuje na wyrok rosyjskiego sądu w sprawie o współudział w zabójstwie dwóch dziennikarzy z Rosji w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Prokurator zażądał dla niej kary 23 lat pozbawienia wolności. Lotniczka nie przyznaje się do winy. Ogłaszanie wyroku zacznie się w poniedziałek.


"Demonizowanie Rosji obowiązkowym atrybutem amerykańskiej kampanii wyborczej"


Pieskow skomentował też wykorzystanie w USA  w spocie telewizyjnym Republikanina Donalda Trumpa kadru z Władimirem Putinem. Przedstawiciel Kremla powiedział, że "demonizowanie Rosji i wszystkiego, co się z nią wiąże, jest niestety obowiązkowym atrybutem amerykańskiej kampanii wyborczej".


- Chcielibyśmy, żeby mimo wszystko procesy wyborcze obywały się bez takich odniesień do naszego kraju - dodał Pieskow. 


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze