Jest decyzja - Europejska Partia Ludowa przygotuje rezolucję o Polsce

Świat
Jest decyzja - Europejska Partia Ludowa przygotuje rezolucję o Polsce
Flickr/© European Union 2016 - European Parliament

Rozmowy na temat projektu rezolucji dla Parlamentu Europejskiego prowadził w czwartek na szczycie EPL w Brukseli przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Spotkał się m.in. z szefem frakcji chadeków w europarlamencie Manfredem Weberem. - Zapadła decyzja, że EPL przygotuje projekt rezolucji, który będzie dotyczył ochrony praworządności w naszym kraju - powiedział dyrektor Biura Krajowego PO Piotr Borys.

Projekt ma być gotowy w ciągu tygodnia. Ma powstać w uzgodnieniu ze "wszystkimi proeuropejskimi ugrupowaniami w PE". Rezolucja ma mówić o kwestii kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, a także wskazywać na konieczność wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej.

 

Borys nie wykluczył, że poruszone zostaną w niej też inne kwestie. Sam Schetyna mówił w tym kontekście o "likwidacji służby cywilnej", ustawie o prokuraturze oraz ustawie o policji.

 

Schetyna spotkał się też z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak relacjonował Borys, ich półgodzinna rozmowa dotyczyła strategicznej współpracy CDU oraz PO na poziomie Parlamentu Europejskiego, parlamentów krajowych, regionów i samorządów lokalnych.

 

Szydło: zachęcam opozycję do refleksji

 

Premier Beata Szydło, która również jest w Brukseli na szczycie UE, zaapelowała o rozwiązywanie polskich problemów w Polsce. "Polsce potrzebny jest spokój i konsensus. Zachęcam opozycję do refleksji" - napisała na Twitterze.

 

Najbliższa sesja Parlamentu Europejskiego odbędzie się na początku kwietnia w Strasburgu.

 

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w ubiegłym tygodniu opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie, podjęły niekonstytucyjne działania".

 

TK orzekł 9 marca, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

 

PAP

 

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze