Młodzi Polacy najmniej zaciągają kredytów mieszkaniowych. Ma je "tylko" 13 tysięcy osób. Jednak suma do spłaty za kupione na kredyt mieszkania robi wrażenie - mowa o 1,9 mld złotych, czyli 1/3 posiadanego przez młodych Polaków zadłużenia. Średnia wartość kredytu mieszkaniowego do spłaty to 149 800 zł.

 

Spłata po terminie

 

Z raportu Biura Informacji Kredytowej wynika, że młodzi częściej niż dojrzalsi kredytobiorcy, mają kłopoty z terminową spłatą swoich kredytów. Ok. 15 proc. z nich z regulacją finansowych zobowiązań spóźnia się ponad 90 dni.

 

Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK, zauważył, że "przyczyna takiego stanu rzeczy nie wynika tylko z niefrasobliwości młodych kredytobiorców, ale również z dominujących wśród młodych kredytów konsumpcyjnych, które we wszystkich grupach wiekowych są gorzej spłacane od kredytów mieszkaniowych".

 

Polskie długi

 

Biuro Informacji Kredytowej sprawdziło także, gdzie zamieszkuje najwięcej młodych kredytobiorców. Z zestawienia wynika, że ponad połowa młodych, którzy zaciągnęli kredyty, mieszka w miastach do 25 tys. mieszkańców.

 

Najmniej zadłużone są mieszkancu Polski południowo-wschodniej. Jeśli chodzi o młodych mężczyzn, najmniej kredytów posiadają mieszkańcy województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, oraz lubelskiego.

 

Również młodzi mieszkańcy Polski południowo-wschodniej rzadziej od swoich rówieśników z północno-zachodniej części kraju spóźniają się ze spłatą zaciągniętych kredytów. - To sytuacja, która występuje we wszystkich grupach wiekowych, a wynika z uwarunkowań kulturowych i wyznawanych poglądów, jak również podejścia do życia - wyjaśnił prof. Waldemar Rogowski.