Badanie WHO poświęcone zostało ryzykownym zachowaniom wśród nastolatków, takim jak palenie papierosów, picie alkoholu czy palenie marihuany. Młodzi Polacy uzyskali wysoką pozycję w rankingu w trzech przypadkach – palenia marihuany oraz palenia papierosów przynajmniej raz w tygodniu (dla różnych grup wiekowych). W pozostałych zestawieniach dzieci i młodzież z Polski plasują się zazwyczaj w połowie zestawień.


Marihuana: polska młodzież wyżej od czeskiej


W rankingu 15-latków, którzy odpowiedzieli twierdząco na pytanie, czy kiedykolwiek palili marihuanę pierwsze miejsce uzyskała Francja, w której do zażycia narkotyku przyznało się 26 proc. dziewczyn i 29 proc. chłopców. Kolejne miejsca należą do Estonii, Szwajcarii i Polski (odpowiednio 22 i 26 proc.). Znane z liberalnego podejścia do korzystania z marihuany Czechy uplasowały się na szóstym miejscu. Gdy zapytano o spożycie narkotyku w ciągu ostatnich 30 dni, Polscy nastolatkowie znaleźli się na 6. miejscu.


Dużo 13-latków pali papierosy


Badacze zapytali również 11-latków o to, czy palą papierosy przynajmniej raz w tygodniu. Pozytywnie odpowiedziało po 2 proc. dziewczynek i chłopców w tym wieku z Polski (6. miejsce na liście). Trzy pierwsze należą kolejno do Grenlandii, Izraela i Rosji.  Co ciekawe, aż 9 proc. 13-letnich chłopców przyznało się regularnego palenia papierosów w Grenlandii i Izraelu.


Gdy to samo pytanie zadano 13-letnim nastolatkom okazało się, że odpowiedzi polskiej młodzieży dały nam 3. miejsce w zestawieniu, za Grenlandią i Rosją. 8 proc. chłopców i 7 proc. dziewcząt w wieku 13 lat przyznało się do palenia papierosów przynajmniej raz w tygodniu. Na szczęście, w tym samym zestawieniu 15-latków polska młodzież "spadła" na 11. miejsce.

 

WHO