Zestawienie opublikowała w środę w Rzymie działająca przy ONZ Sieć Rozwiązań dla Zrównoważonego Rozwoju.

 

To już czwarta wygrana Duńczyków w powstającym od 2012 roku "Światowym Raporcie Szczęścia". Tylko w zeszłym roku Danię udało się wyprzedzić Szwajcarom, ale w tym roku Skandynawowie wrócili na pierwsze miejsce.

  

Według autorów raportu badanie szczęścia jest lepszym wskaźnikiem ludzkiego dobrobytu niż badanie edukacji, zdrowia, poziomu ubóstwa czy zarobków.

 

Na szczęscie składa się siedem czynników. Ludzie, którzy żyją w szczęśliwych państwach, mają większą oczekiwaną długość życia, większe wsparcie socjalne, więcej swobód obywatelskich, niższe poczucie zagrożenia korupcją, częściej spotykają się z wielkodusznością i mają wyższe dochody.

 

- Mierzenie szczęścia i zadowolenia z siebie powinno być celem każdego państwa, które stara się osiągnąć cele związane ze zrównoważonym rozwojem - powiedział Jeffrey Sachs, który tworzył raport, a na codzień pracuje na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

 

Pieniądze jednak nie dają szczęścia

 

Badacze zwracają uwagę, że poziom zadowolenia z życia nie jest wprost proporcjonalny do zarobków. Islandia oraz Irlandia, które ucierpiały w wyniku światowego kyryzysu gospodarczego, mają wysoki poziom pomocy socjalnej - wystarczający, żeby Islandia zajęła trzecie miejsce w zestawieniu, a Irlandia 19.

 

- W Norwegii ludzie często malują domy sąsiadów, chociaż wszystkich stać na zatrudnienie fachowców - zauważył John Helliwell z Uniwersytetu British Columbia w Vancouver.

 

- Wychodzą (Norwegowie - przyp. red.) ze swoich domów, żeby sobie pomóc. Takie sąsiedzkie wydarzenia mają ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia - dodał naukowiec.

 

Afrykański smutek

 

Pierwszą dziesiątkę zestawienia zdominowały państwa związane z kulturą zachodnią. Ranking 157. krajów zamyka Burundi, nad którym sklasyfikowano kolejno Syrię, Togo, Afganistan i Benin. Dolną część rankingu zajmują praktycznie same państwa afrykańskie.

 

Warto odnotować także spadek pogrążonej w konflikcie Ukrainy na 123 miejsce.

 

Ranking szczęścia:

 

1. Dania
2. Szwajcaria
3. Islandia
4. Norwegia
5. Finlandia
6. Kanada
7. Holandia
8. Nowa Zelandia
9. Australia
10. Szwecja
(...)
57. Polska

 

CNN, worldhappiness.report