Jak powiedział Wakulczyk, w poniedziałek zatrzymano w tej sprawie w sumie 15 osób - kierownictwo Servoluxu oraz podlegającej mu spółki Ecomol Agro.

 

O zatrzymaniu Jauhiena Baskina poinformował jako pierwszy niezależny białoruski portal tut.by, powołując się na trzy źródła. „Nie wiem, co mu zarzucają, ale Baskina też +wzięli+"- zacytował tut.by jednego ze swoich niewymienionych z nazwiska informatorów.

 

"Uciekają na Zachód"

 

Wakulczyk nawiązał też do zatrzymania w ubiegłym tygodniu jednego z najbardziej wpływowych biznesmenów kraju, Jurego Czyża. Jak powiedział, Czyż przed zatrzymaniem usiłował zbiec z Białorusi samochodem. - Jechał na zachód początkowo w kierunku granicy litewskiej, a potem trasy brzeskiej - powiedział portalowi tut.by.

 

Według niego, Czyż wyprowadzał pieniądze z Białorusi za pośrednictwem fikcyjnej firmy utworzonej w Moskwie.

 

Czyża zatrzymano - jak powiadomiło wcześniej KGB - w związku z podejrzeniem uchylania się od płacenia podatków w szczególnie dużym wymiarze. Za takie przestępstwo grozi kara ograniczenia wolności do pięciu lat lub pozbawienia wolności od trzech do siedmiu lat wraz z konfiskatą mienia.

 

PAP