- Dzisiejsza rozmowa, która odbyła się między kanclerz Angelą Merkel a premier Beatą Szydło odbyła się z inicjatywy pani kanclerz i dotyczyła zbliżającego się szczytu, który będzie miał miejsce w czwartek i piątek, i będzie dotyczył przede wszystkim sposobów na rozwiązanie najważniejszego problemu UE, jakim jest kryzys migracyjny - powiedział Rafał Bochenek, rzecznik rządu.


Bochenek poinformował również, że "Angela Merkel przychyliła się do słów pani premier Beaty Szydło i również podkreśliła, że to kwestie bezpieczeństwa są tymi, które powinny determinować ustalenia, które zapadną w najbliższych dniach na szczycie w Brukseli".


Pozostałe kwestie omawianie podczas rozmowy polskiej premier i niemieckiej kanclerz dotyczyły, według słów rzecznika, wsparcia finansowego dla Turcji i zabezpieczenia granic zewnętrznych Unii.

 

Zatrzymać uchodźców


8 marca na szczycie UE w Brukseli przywódcy unijni i premier Turcji uzgodnili projekt porozumienia w sprawie zahamowania fali uchodźców. Na bazie tych propozycji będą wypracowywać szczegółowe rozwiązania podczas Rady Europejskiej zaplanowanej na 17 i 18 marca.


We wrześniu ub. roku UE uzgodniła, że 160 tysięcy uchodźców z Syrii i Erytrei, którzy docierają do Włoch i Grecji, zostanie rozdzielonych pomiędzy pozostałe państwa członkowskie w ciągu dwóch lat. Na każdy kraj przypadła określona kwota uchodźców, którzy mają zostać relokowani. Polska ma przyjąć ok. 6300 osób. Na razie zaoferowała 100 miejsc, ale nie przyjęła jeszcze ani jednej osoby.

 

PAP, polsatnews.pl