Gowin podkreślił, że Komisja Wenecka wytknęła działania, które w jej ocenie są błędne, zarówno obecnemu rządowi jak i poprzedniej koalicji rządzącej.

 

- Powinniśmy wszyscy z tego wyciągnąć wnioski. Obóz Zjednoczonej Prawicy gotów jest do kompromisu. Uważamy, że są propozycje, które mogą być dobrym punktem wyjścia - powiedział.

 

Przywołał propozycję, zgłaszaną jeszcze w styczniu tego roku,  "którą przedstawił Jarosław Kaczyński, to jest wybór 15 nowych członków TK na takich zasadach, że większość będzie miała opozycja". Przypomniał też o propozycji klubu Kukiz’15 dotyczącej zwiększenia liczby sędziów TK do 18.

 

- Powinniśmy rozpocząć rozmowy o potrzebnym nam wszystkim kompromisie bez żadnych warunków wstępnych. Do tej pory niestety jest tak, że te propozycje kompromisowe wychodzą albo z obozu Zjednoczonej Prawicy albo od tej jedynej partii opozycyjnej, która gotowa jest szukać porozumienia, mam na myśli ugrupowanie Pawła Kukiza - powiedział Gowin.

 

"Podejście trącące hipokryzją"

 

Na pytanie o sprawę publikacji ostatniego wyroku TK dotyczącego niekonstytucyjności nowelizacji ustawy o TK Gowin odpowiedział, że Trybunał "działał na mocy przepisów, które straciły na swojej aktualności w momencie nowelizacji ustawy o TK".

 

- Stawianie przez część ugrupowań opozycyjnych warunku, że najpierw niech rząd wydrukuje to orzeczenie - którego prawomocność my kwestionujemy - a potem my będziemy gotowi zasiąść do stołu negocjacyjnego, to jest podejście trącące hipokryzją. Skala kryzysu konstytucyjnego w Polsce jest tak poważna, że uważam, że obie strony powinny zasiąść do rozmów bez żadnych warunków wstępnych - dodał Gowin.

 

Współpraca środowisk naukowych z dużymi spółki Skarbu Państwa

 

Wizyta Gowina w Lublinie poświęcona była sprawom współpracy uczelni wyższych i przedsiębiorstw na rzecz innowacyjności i rozwoju gospodarczego. Minister spotkał się z przedstawicielami obu środowisk. Na konferencji prasowej mówił m.in. o konieczności lepszej współpracy między ośrodkami naukowymi i przedsiębiorcami oraz tworzeniu bodźców i zachęt do takiego współdziałania.

 

Gowin zapowiedział, że w tym procesie będą uczestniczyć także duże spółki Skarbu Państwa, które - poza KGHM - nie rozwijały dotychczas na znaczącą skalę własnych badań. - Chcemy, żeby te spółki przeznaczały do 1 proc. swoich przychodów na rozwój sfery R&D (research and development, tzn. badania i rozwój).

 

- Ten kapitał państwowy powinien być bardzo ważnym partnerem dla środowiska naukowego - powiedział wicepremier.

 

Podczas spotkania Gowina z przedstawicielami lubelskich uczelni w siedzibie rektoratu Uniwersytetu Medycznego, przed budynkiem pikietowała grupa ok. 20 osób z Komitetu Obrony Demokracji, domagając się opublikowania ostatniego wyroku TK.

 

PAP