"Bezpodstawna" i "nieobiektywna". Jest reakcja Rosji na wypowiedź szefa MON o katastrofie smoleńskiej

Polska
"Bezpodstawna" i "nieobiektywna". Jest reakcja Rosji na wypowiedź szefa MON o katastrofie smoleńskiej
Polsat News

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył w poniedziałek, że wypowiedź polskiego ministra obrony Antoniego Macierewicza na temat katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem jest "bezpodstawna" i "nieobiektywna". "W wyścigu najbardziej niedorzecznych i głupich oświadczeń pojawił się nowy lider" - oznajmił na Twitterze rzecznik Komitetu Śledczego FR Władimir Markin.

Minister obrony Antoni Macierewicz powiedział w sobotę podczas wykładu w Toruniu, "że to my byliśmy pierwszą ofiarą terroryzmu w latach 30., a po Smoleńsku możemy powiedzieć, że byliśmy też pierwszą wielką ofiarą terroryzmu we współczesnym konflikcie, jaki się na naszych oczach rozgrywa".

 

Dimitrij Pieskow ripostował, że okoliczności katastrofy są dobrze znane i były przedmiotem oficjalnego śledztwa. - Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy nazwać to oświadczenie bezpodstawnym, nieobiektywnym i niemającym nic wspólnego z prawdziwymi okolicznościami tragedii - powiedział rzecznik Kremla.

 

Według niego słowa polskiego ministra obrony "to dość ogólnikowe oświadczenie, które nie jest niczym poparte". - My wszyscy, także w przestrzeni publicznej, mieliśmy możliwość zaznajomienia się z okolicznościami tej strasznej tragedii - powiedział Pieskow cytowany przez agencję TASS.

 

Do wypowiedzi szefa MON na swoim Twitterze odniósł się również rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin. "W wyścigu najbardziej niedorzecznych i głupich oświadczeń pojawił się nowy lider" - oznajmił i dodał, że Rosja "z niecierpliwością czeka", jak Polska "odpowie na taką zuchwałość".

 

 

Ludobójstwo katyńskie

 

Szef MON wygłosił w sobotę wykład podczas Międzynarodowej Konferencji "Współczesna polityka: konflikty zbrojne i terroryzm". w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jak mówił Macierewicz, "tylko Polska niepodległa może podnieść pełnym głosem i bez żadnych ograniczeń sprawę ludobójstwa katyńskiego".

 

- Tak się wydawało jeszcze w roku 2009 r. Już pół roku później dowiedzieliśmy się, że próba podjęcia tej sprawy wywoła reakcję, jakiej współczesny świat nie wyobrażał sobie, że może zostać dokonana. Reakcję, która kosztowała całą polską elitę śmierć, po prostu śmierć, którą poniosła polska delegacja lecąca do Katynia nad Smoleńskiem - dodał Macierewicz.

 

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

Polsat News, Reuters, PAP

mr/pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze