Decyzja partii Sieć nastąpiła po podobnym zwrocie innej partii opozycyjnej, co może dać premierowi wystarczającą liczbę głosów do zapewnienia sobie większości parlamentarnej.

 

Centrolewicowa partia Fico, Smer, rządząca w latach 2006-2010 i znów od roku 2012, zdobyła najwięcej głosów w wyborach z 5 marca, lecz utraciła większość parlamentarną. Początkowo stanowisko innych partii nie dawało ustępującemu premierowi najmniejszych szans na sformowanie rządu do 18 marca, kiedy upływa wyznaczony na to termin.

 

Agencja Reutera pisze, że Fico sprzeciwia się uzgodnionym w ramach UE obowiązkowym kwotom przyjmowania uchodźców i zaskarżył je w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Przypomina, że Słowacja ma od 1 lipca objąć przewodnictwo w UE, co da jej większą rolę w układaniu unijnego planu prac.

 

Partia Sieć, tak jak w sobotę umiarkowana partia Most-Hid, mówią, że wolą rozmawiać z Fico zamiast próbować tworzyć centroprawicową koalicję. Twierdzą, że zmieniły zdanie, gdy radykalna Słowacka Partia Narodowa (SNS) odmówiła w sobotę przyłączenia się do szerszej koalicji ugrupowań centroprawicowych, zapowiadając, że będzie rozmawiać jedynie z Fico.

 

PAP