EIU sporządza raporty o kosztach życia w miastach na całym świece od 30 lat. Dwa razy do roku publikuje raporty, które uwzględniają ponad 4 tys. czynników wpływających na koszty życia w danym mieście.

 

Tym razem największy skok w rankingu odnotował Hong Kong, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy awansował aż o 7 pozycji. Na szóste, siódme i ósme miejsce awansowały natomiast Londyn, Los Angeles i Nowy Jork - ten ostatni od 2011 roku przesunął się aż o 42 pozycje.

 

Raport na podstawie, którego opracowywany jest ranking, bazuje m.in. na cenach żywności, ubrań, dań w restauracjach, wysokości czynszów. Pierwsze miejsce w rankingu 133 miast Singapur zawdzięcza m.in. niezwykle wysokim cenom transportu - prawie trzy razy droższego niż np. w Nowym Jorku.

 

Pierwsza dziesiątka najdroższych miast świata w 2016 roku:

 

1. Singapur

2. Zurych (Szwajcaria)

2. Hong Kong

4. Genewa (Szwajcaria)

5. Paryż (Francja)

6. Londyn (Wielka Brytania)

7. Nowy Jork (Stany Zjednoczone)

8. Kopenhaga (Dania)

8. Seul (Korea Południowa)

8. Los Angeles (Stany Zjednoczone)

 

EIU robi też ranking najtańszych miast świata. Tu na pierwszym miejscu znalazła się Lusaka - stolica Zambii, tuż przed Bangalore i Bombajem w Indiach. Za nimi uplasowano dawną stolicę Kazachstanu Ałmaty, Algier (Algieria), Ćennaj (Indie), Karaczi (Pakistan), Nowe Delhi (stolica Indii), Damaszek (Syria) oraz Caracas (Wenezuela).

 

polsatnews.pl, cnn.com