"Wnioski Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy dotyczące (Ołeha) Sencowa, (Ołeksandra) Kolczenki, (Hennadija) Afanasjewa i (Jurija) Sołoszenki wpłynęły faksem do Ministerstwa Sprawiedliwości 10 marca. Termin rozpatrzenia dokumentów to 30 dni" - poinformowały służby prasowe rosyjskiego resortu, cytowane przez agencję TASS.

 

Według ministerstwa w relacjach rosyjsko-ukraińskich kwestie przekazania osób skazanych reguluje konwencja z 1983 roku i kodeks karny Federacji Rosyjskiej. Ostateczną decyzję o przekazaniu skazanych podejmie sąd. Na wcześniejszym etapie Moskwa powinna otrzymać od Kijowa dokumenty dotyczące uznania wyroków i ich egzekwowania na terytorium Ukrainy.

 

Sencow, Afanasjew i Kolczenko zostali w Rosji oskarżeni o terroryzm. W sierpniu 2015 roku Sencow skazany został na 20 lat kolonii karnej za rzekome przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie po inkorporacji półwyspu przez Rosję. Kolczenko, aktywista społeczny, został skazany na dziesięć lat, Afanasjew - na siedem lat.

 

Memoriał, rosyjska organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie, uznał Sencowa i Kolczenkę za więźniów politycznych. O uwolnienie Sencowa apelowało wielu rosyjskich i europejskich twórców filmowych.

 

Czwarty obywatel Ukrainy, którego dotyczy wniosek, to 73-letni Sołoszenko, skazany w zeszłym roku przez sąd w Moskwie na sześć lat kolonii karnej za szpiegostwo. Jego proces nie był jawny; według agencji RIA-Nowosti chodziło o zamiar wywiezienia z Rosji części rosyjskiego uzbrojenia.

 

PAP