Minister Radziwiłł w krótkim oświadczeniu poinformował, że w piątek wystąpił do Rady Funduszu z wnioskiem o zaopiniowanie planu odwołania Jędrzejczyka z funkcji prezesa NFZ. Rada wniosek ten zaopiniowała pozytywnie. - W związku z tym podpisałem dymisję - powiedział minister.

 

- Powodem jest utrata zaufania w związku z kłopotami w zarządzaniu Funduszem - dodał Radziwiłł.

 

Wcześniej o decyzji ministra informowała wcześniej rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska. Przypomniała, że minister zdrowia odwołuje prezesa NFZ po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu, jednak opinia ta nie jest wiążąca.

 

Dopytywana, czy prezes otrzymał już decyzję o odwołaniu, powiedziała, że minister takie pismo podpisał, a zostanie ono wręczone Jędrzejczykowi jeszcze w piątek lub na początku przyszłego tygodnia.

 

W komunikacie zamieszczonym na stronie resortu poinformowano także o odwołaniu Zbigniewa Tetera z funkcji zastępcy prezesa NFZ ds. służb mundurowych.

 

W czerwcu 2014 r. na prezesa NFZ powołał Jędrzejczyka premier Donald Tusk na wniosek ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Funduszu.

 

Teter w przeszłości był m.in. dyrektorem Biura Współpracy Międzynarodowej NFZ oraz zastępcą dyrektora Departamentu Higieny Środowiska w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

 

PAP