Na stronie internetowej inicjatywy napisano, że "dokumentuje reakcje organizacji społecznych, instytucji i środowisk prawniczych i akademickich, grup zawodowych i obywateli na zmiany aktów prawnych dotyczących praw i wolności obywatelskich, demokratycznego ładu prawnego i ustroju państwa".

 

Inicjatorami obserwatorium są: Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, Fundacja Panoptykon, Fundacja im. Stefana Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa, Instytut Spraw Publicznych, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Stowarzyszenie Amnesty International, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.

 

- Zdaliśmy sobie sprawę, że nie ma takiego miejsca, w którym można zebrać opinie o stanowionym prawie i żeby one w tym miejscu zostały. Informacja jest podstawą, by obywatele mogli skutecznie rozliczać rządzących i musi być dostępna - powiedziała polsatnews.pl jedna z inicjatorek projektu Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

 

Na stronie obserwatoriumdemokracji.pl gromadzone są opinie, ekspertyzy i stanowiska organizacji pozarządowych i instytucji obywatelskich "odnoszące się do tych aktów prawnych, które dotyczą praw i wolności obywatelskich, demokratycznego ładu prawnego i ustroju państwa oraz usytuowania instytucji publicznych i obywatelskich w systemie prawa".

 

- To strona dla tych osób, które interesują się tym, co dzieje się w polskim życiu publicznym. Jest ich sporo i teraz coraz więcej. Publikować będą na niej raczej organizacje pozarządowe, stowarzyszenia czy instytucje. Nie wykluczamy, że damy też możliwość publikacji osobom indywidualnym, autorytetom w danych dziedzinach – dodała Katarzyna Batko-Tołuć.


Przepisy i opinie na ich temat zgrupowane są w siedmiu działach: media publiczne, policja i służby specjalne, postępowanie karne, prokuratura,  Rzecznik Praw Obywatelskich,  służba cywilna,  Trybunał Konstytucyjny.


Inicjatywa jest otwarta. Za pomocą formularza każdy może zgłaszać opinie na temat dotyczących go zapisów prawnych.

 

polsatnews.pl

Podziel się:
Skomentuj: