W raporcie inspektora generalnego resortu obrony wskazano, że Pentagon organizował loty dronów nad terytorium USA "mniej niż 20 razy" w latach 2006-2015, zawsze zgodnie z prawem - informuje w środę "USA Today", dodając, że w raporcie nie ma żadnych szczegółów na temat tych misji.

 

Reuters odnotowuje, że informacje o wykorzystywaniu dronów obserwacyjnych nad terytorium USA przedostały się do wiadomości publicznej w 2013 roku, kiedy dyrektor FBI Robert Mueller zeznawał w tej sprawie w Kongresie.

 

"USA Today" przypomina, że w 2006 roku Pentagon przyjął tymczasowe wytyczne dotyczące użycia dronów nad terytorium USA do obrony kraju i w celu wsparcia władz cywilnych. W 2015 roku, na krótko przed sporządzeniem raportu przez inspektora generalnego, Pentagon przyjął nową politykę w zakresie wykorzystania dronów. Zawiera ona wymóg uzyskania aprobaty ministra obrony dla użycia dronów do inwigilacji Amerykanów.

 

Zgodnie z tą polityką zakazane jest wykorzystywanie uzbrojonych dronów nad terytorium USA do innych celów niż szkolenia i testy.

 

PAP