Astaksantyna to związek chemiczny występujący m.in. w ciele jednokomórkowych glonów, drożdży, łososi, pstrągów, kryli, krewetek, raków. Jest odpowiedzialna za czerwony kolor mięsa łososia i krewetek. Astaksantyna jest w stanie przeniknąć przez barierę krew-mózg i działać bezpośrednio na komórki nerwowe; wykazuje działanie neuroprotekcyjne (chroni neurony przed uszkodzeniami).

 

Korzyści z pigmentu

  

Japońscy naukowcy, przy użyciu modelu myszy, badali wpływ substancji na neurogenezę dorosłego hipokampu (struktury odpowiedzialnej za pamięć, umieszczonej w płacie skroniowym) i pamięć przestrzenną. Przez cztery tygodnie gryzonie otrzymywały dietę wzbogaconą o astaksantynę o odpowiednim stężeniu.

 

U osobników, przyjmujących dawki najmocniejsze, zaobserwowano wzrost neuroplastyczności mózgu w rejonie hipokampu. Dzięki temu gryzonie lepiej radziły sobie z zadaniami wymagającymi uczenia i zapamiętywania, a u części z nich poprawiły się również zdolności z zakresu pamięci przestrzennej.

 

Wstępnie zidentyfikowano kilka mechanizmów molekularnych, lecz nie wiadomo dokładnie, jak dochodzi do tworzenia się nowych neuronów po spożyciu astaksantyny.

 

Przyszłe eksperymenty mają zostać ukierunkowane na znalezienie odpowiedzi, co potencjalnie mogłoby pomóc w rozwoju żywności medycznej czy nowych leków neurogennych.

 

www.tsukuba.ac.jp