Lepsza pamięć dzięki astaksantynie

Technologie
Lepsza pamięć dzięki astaksantynie
Pixabay/jarmoluk

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu w Tsukubie wykazali, że astaksantyna, będąca naturalnym barwnikiem o silnych właściwościach przeciwutleniających, wpływa na proces tworzenia się nowych komórek nerwowych w części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie.

Astaksantyna to związek chemiczny występujący m.in. w ciele jednokomórkowych glonów, drożdży, łososi, pstrągów, kryli, krewetek, raków. Jest odpowiedzialna za czerwony kolor mięsa łososia i krewetek. Astaksantyna jest w stanie przeniknąć przez barierę krew-mózg i działać bezpośrednio na komórki nerwowe; wykazuje działanie neuroprotekcyjne (chroni neurony przed uszkodzeniami).

 

Korzyści z pigmentu

  

Japońscy naukowcy, przy użyciu modelu myszy, badali wpływ substancji na neurogenezę dorosłego hipokampu (struktury odpowiedzialnej za pamięć, umieszczonej w płacie skroniowym) i pamięć przestrzenną. Przez cztery tygodnie gryzonie otrzymywały dietę wzbogaconą o astaksantynę o odpowiednim stężeniu.

 

U osobników, przyjmujących dawki najmocniejsze, zaobserwowano wzrost neuroplastyczności mózgu w rejonie hipokampu. Dzięki temu gryzonie lepiej radziły sobie z zadaniami wymagającymi uczenia i zapamiętywania, a u części z nich poprawiły się również zdolności z zakresu pamięci przestrzennej.

 

Wstępnie zidentyfikowano kilka mechanizmów molekularnych, lecz nie wiadomo dokładnie, jak dochodzi do tworzenia się nowych neuronów po spożyciu astaksantyny.

 

Przyszłe eksperymenty mają zostać ukierunkowane na znalezienie odpowiedzi, co potencjalnie mogłoby pomóc w rozwoju żywności medycznej czy nowych leków neurogennych.

 

www.tsukuba.ac.jp

Prof. Paweł Januszewicz, Magdalena Janas, Wydz. Medyczny, Uniwersytet Rzeszowski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie