Kontrakt z firmą Nike Maria Szarapowa podpisała w 2010 roku. Współpraca przewidziana była na 8 lat. O kwocie, która została zakontraktowana, mówił cały sportowy świat, gdyż podpisując umowę z Nike Szarapowa pokonała swoją rywalkę z kortów, Venus Williams. Pięcioletni kontrakt Amerykanki wart był bowiem 45 milionów dolarów. To nie jedyne utracone kontrakty rosyjskiej tenisistki. Ze współpracy z nia zerezygnowały także: szwajcarska firma produkująca zegarki TAG Heuer oraz niemiecki koncern samochodowy Porsche.

 

Czarne chmury

 

W poniedziałek 28-letnia Szarapowa przyznała, że w jej krwi wykryto niedozwoloną substancję. - Od 10 lat przyjmuję lek o nazwie meldonium, który wcześniej nie znajdował się na liście zabronionych substancji, ale wpisano go na nią 1 stycznia 2016 roku - powiedziała na początku specjalnie zwołanej w Los Angeles konferencji. Tenisistka tłumaczyła, że nie zapoznała się z uaktualnioną listą nielegalnych substancji.

 

Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) poinformowała, że Szarapowa będzie tymczasowo zawieszona począwszy od 12 marca.

 

Zdaniem ekspertów zajmujących się marketingiem sportowym, Szarapowej może być ciężko przekonać partnerów biznesowych do tego, że nie zdawała sobie sprawy ze zmian w wykazie substancji zakazanych. Cytowany przez "Forbesa" David Schwab, specjalista od wizerunku, ocenia, że sponsorzy będą pewnie weryfikować kontrakty, tym bardziej, że brak występów tenisistki w wiosennych rozgrywkach będzie dla nich wymierną stratą. Specjalista nie spodziewa się jednak, by wszyscy partnerzy biznesowi odwrócili się od gwiazdy sportu.

 

Szarapowa najlepiej zarabiająca

 

W ubiegłym roku, po raz 11., Maria Szarapowa była najlepiej zarabiającą sportsmenką, z rocznymi dochodami w wysokości prawie 30 milionów dolarów.

 

Dzień po tym, jak Szarapowa przyznała się do pozytywnego wyniku testu antydopingowego, prezes Rosyjskiej Federacji Tenisowej Szamil Tarpiszczew zaznaczył, że oczekuje, iż Maria Szarapowa wystąpi w sierpniowych igrzyskach w Rio de Janeiro.

 

BBC, Forbes