- Utwór jest szczególny, ponieważ musiało być w nim zawarte wszystko to, co w tej przestrzeni 1050 lat wydarzyło się w Polsce - podkreślił kompozytor. Jak dodał, praca nad utworem trwała ponad pół roku.

 

Kompozytor zaznaczył, że jest to najdłuższa forma muzyczna, jaką udało mu się do tej pory skomponować. Utwór na duży skład chóralny, solistów, zespół wokalny i dużą, rozbudowaną orkiestrę, trwa ponad godzinę.

 

Wplecione utwory związane z polskością

 

Sykulski podkreślił także, że w utworze znajdą się m.in. parafrazy utworów związanych z historią chrześcijaństwa w Polsce. - Słuchacze będą mogli odnaleźć wplecione w oratorium utwory czy hymny związane z polskością, jak choćby moją wariację muzyczną na temat "Bogurodzicy", czy dawnej pieśni kościelnej "Czego chcesz od nas Panie, za twe hojne dary".

 

- Na koniec, prawie w finale pojawi się też nawiązanie do "Abba Ojcze", które bardzo wyraźnie nawiązuje do wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową - wskazał kompozytor.

 

Jak podkreślał, nie jest to jego pierwsze oratorium - wcześniej skomponował m.in. Oratorium Gietrzwałdzkie czy utwór związany z 90. rocznicą powstania wielkopolskiego "Wolności dla nas idzie czas".

 

"To bardzo wymagające zadanie"

 

- Ta forma muzyczna nie jest mi obca, niemniej kompozytor, który pracuje nad takim utworem, musi starać się przede wszystkim żyć słowem, i żyć nim po to, by muzyka pozostawała w jedności z całym tekstem. To jest zawsze najbardziej wymagające zadanie w procesie twórczym - powiedział.

 

Premiera "Oratorium 966.pl" odbędzie się w połowie kwietnia w Poznaniu, podczas głównych obchodów jubileuszu chrztu Polski.

 

Jacek Sykulski to urodzony w 1964 w Poznaniu kompozytor, dyrygent i chórmistrz. Od 2003 r. Jacek Sykulski jest dyrektorem i dyrygentem Poznańskiego Chóru Chłopięcego z którym koncertuje po całym świecie.

 

Jednym z najbardziej znanych utworów Sykulskiego jest skomponowany w 1991 roku hymn VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie - utwór "Abba Ojcze", do którego słowa napisał zmarły w grudniu ubiegłego roku dominikanin o. Jan Góra.

 

PAP