Reagan urodziła się 6 lipca 1921 roku w Nowym Jorku jako Anne Frances Robbins. Była aktorką, występowała m.in. na Broadwayu. Po przeprowadzce do Hollywood przyjęła pseudonim Nancy Davis. W 1949 roku w filmie "Cień na ścianie" po raz pierwszy pojawiła się na dużym ekranie. W filmach występowała do roku 1958.

 

Nancy Davis pierwszy raz spotkała Ronalda Reagana w 1951 roku, kiedy ten był przewodniczącym stowarzyszenia amerykańskich aktorów. Rok później wzięli ślub. Mięli dwójkę dzieci: Patti oraz Rona.

 

W historii zapisała się głównie jako pierwsza dama USA, oraz żona 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Funkcję pierwszej damy pełniła w latach 1981-1989.

 

Wspieranie badań z wykorzystaniem komórek macierzystych

 

Gdy u jej męża, w 1994 roku, zdiagnozowano chorobę Alzheimera, poświęciła się całkowicie opiece nad nim. Wspierała też aktywnie badania z wykorzystaniem komórek macierzystych. Kilka lat później wezwała nawet prezydenta George’a W. Busha do wsparcia badań finansowanych przez rząd federalny w nadziei, że nauka może doprowadzić do wyleczenia choroby Alzheimera.

 

5 czerwca 2004 roku Ronald Reagan zmarł w jej obecności na zapalenie płuc.

 

W ostatnich latach sama zmagała się z poważnymi problemami zdrowotnymi, m.in. dwukrotnie, w 2008 i 2012 r., miała groźne upadki w swoim domu w Bel Air.

 

 

 

Reuters, fot.:PAP/EPA/Presidential Library