Ostatnie lata pokazują, że polskie grupy przestępcze coraz chętniej zajmują się przestępczością gospodarczą - najczęściej jest to jednak obrót podrobionymi papierosami lub wyłudzenia podatku VAT.

 

Tym razem, jak poinformowała p.o. rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Agnieszka Hamelusz, policjanci z rzeszowskiego CBŚP, wpadli na trop gangu zajmującego się produkcją i obrotem podrobionym żelem do prania. Specyfik był sprzedawany pod markami znanych zagranicznych koncernów.

 

- Zatrzymaliśmy w sumie sześć osób na terenie woj. wielkopolskiego. Cztery z nich usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Policjanci zabezpieczyli też 13,5 tys. litrów podrobionych żeli do prania - powiedziała Hamelusz. Przeszukania były prowadzone w kilku województwach - w lubelskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i śląskim. W jednej z firm, oprócz podrobionego żelu do prania, policjanci znaleźli też szampony i maszynki do golenia. - Wszystko było opatrzone znakami towarowymi znanych ogólnoświatowych marek. Sprawa jest rozwojowa, nie wykluczamy kolejnych zatrzymań - dodała Hamelusz.

 

Zgodnie z przepisami prawa za wprowadzanie do obrotu towarów z podrobionymi znakiem towarowym grozi do 2 lat więzienia; jeśli jednak sprawca uczynił sobie z tego źródło dochodu lub chodzi o towar znacznej wartości, zagrożenie wzrasta do 5 lat. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej również grozi do 5 lat więzienia.

 

PAP