Szwedzi przestają używać gotówki. Może zaniknąć z ich portfeli już za kilkanaście lat

Biznes
Szwedzi przestają używać gotówki. Może zaniknąć z ich portfeli już za kilkanaście lat
frankieleon/Flickr (CC BY 2.0)

Z raportu przygotowanego przez szwedzkie radio publiczne w wynika, że mieszkańcy tego kraju za pięć lat będą wykonywać przy użyciu gotówki zaledwie 0,5 proc. transakcji. Już dzisiaj w skandynawskim kraju tylko 20 proc. wszystkich transakcji jest wykonywanych za pomocą gotówki. Służy ona do opłacenia zaledwie 2 proc. całkowitej wartości płatności.

Szwedzi znani są ze swojego zamiłowania do plastikowych pieniędzy. Według raportu firmy Visa używają oni kart kredytowych i debetowych trzy razy częściej niż inni Europejczycy - na przeciętną szwedzką kartę przypada ponad 207 transakcji w ciągu roku.


Ten trend podoba się bankom, sprzedawcom, bo oznacza dla nich mniejsze koszty. Popiera go również szwedzki fiskus, który łatwiej może kontrolować przepływ pieniędzy.


Jak przewiduje szwedzki bank centralny, gotówka może zaniknąć całkowicie w latach 30. tego wieku.

 

Dla porównania, Niemcy nie ufają plastikowym pieniądzom i za pomocą gotówki wykonują aż 80 proc. transakcji.


Płacenie kartą w Szwecji jest szeroko dostępne – można jej użyć nawet kupując warzywa od ulicznego sprzedawcy, podkreśla serwis thelocal.se. Do obsługi takich drobnych zakupów sprzedawcy wykorzystują popularną w kraju aplikację smartfonową Swish.


Thelocal.se

am/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze