Piątek to ostatni dzień kampanii wyborczej na Podlasiu. Kandydatką Prawa i Sprawiedliwości jest Anna Maria Anders, którą, obok ministra spraw wewnętrznych, zaproszono na otwarcie wystawy w Archiwum Państwowym w Suwałkach.

 

Anders: jestem tutaj jako córka mojego ojca

 

Osoby, które pojawiły się na uroczystości wszczęły awanturę. Zarzuciły córce generała Władysława Andersa, że nie jest związana z regionem i wykorzystuje państwowe muzeum do działalności politycznej. - Tak dla uroczystości muzealnych, nie dla wieców w tym miejscu - słychać było z sali. 

 

 

 

- Daliście emerytom 2 zł podwyżki brutto! Dla Rydzyka daliście miliony, a dla emerytów 2 zł. Tak się nie robi - krzyczała jedna z kobiet.

 

- Jeśli was nie interesuje wystawa moich ojców, to nie jest to wasze miejsce. Ja nie jestem tutaj jako kandydat, ale córka mojego ojca - powiedziała wyraźnie wzburzona Anders.

 

 

Błaszczak: to przejaw bezsilności opozycji 

 

- To jest polityczne awanturnictwo. Proszę o zachowanie elementarnej kultury - apelował Mariusz Błaszczak. Po części oficjalnej minister został zapytany czy PiS nie przeszkadza, że jego kandydatka bierze udział w wyborach, choć nie pochodzi z Podlasia.

 

- Pani Anders jest córką generała Andersa, legendy. Ona jest uosobieniem tej legendy. W moim przekonaniu te zarzuty są przejawem bezsilności opozycji - stwierdził Błaszczak.

 

 

 

Sześcioro kandydatów, jeden fotel senatora

 

Wybory uzupełniające do Senatu w okręgu wyborczym nr 59 (obejmuje powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski oraz Łomżę i Suwałki) są konieczne, bo wybrany tam na senatora Bohdan Paszkowski (PiS) został po jesiennych wyborach wojewodą podlaskim.

 

O mandat senatorski walczyć będzie sześć osób. Oprócz Anny Marii Anders, także: Mieczysław Bagiński (PSL), Szczepan Barszczewski (Partia KORWiN), Andrzej Chmielewski (Samoobrona), Sławomir Gromadzki - zgłoszony przez komitet wyborczy wyborców "Szary Obywatel" oraz Jerzy Ząbkiewicz, startujący z własnego komitetu wyborczego.