Kilka dni temu "Gazeta Wyborcza" ujawniła założenia opinii Komisji Weneckiej na temat zmian dotyczących Trybunału Konstytucyjnego wprowadzonych przez PiS. Gazeta cytowała fragmenty sprawozdania, w których jest mowa m.in. o tym, że Sejm powinien wycofać się z uchwał, którymi naruszył wyrok TK poprzez wybranie nowych sędziów na miejsca obsadzone prawidłowo przez parlament poprzedniej kadencji. W projekcie opinii Komisja Wenecka wzywa wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

 

Zdaniem rządzących, fakt upublicznienia założeń raportu przed jego przekazaniem polskiemu rządowi - to działanie polityczne.

 

Podobnego zdania jest poseł Marek Jakubiak z Kukiz’15. - Prawda jest taka, że "GW" jest powiązana ze środowiskami, którym te zmiany się bardzo nie podobają - mówił w Polsat News. Jak dodał, powaga sytuacji wymaga zastanowienia się nad założeniami raportu - dopiero po jego publikacji.

 

Debiutant, który "daje radę"

 

Jakubiak, pytany przez Martę Kurzyńską, czy zgadza się z opinią opozycji, że minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w kontekście Komisji Weneckiej jest nieprofesjonalny, a jego list (do sekretarza Rady Europy Thorbjørna Jaglanda, mówiący o tym, że działania Komisji zostały bez skrupułów wykorzystane do celów politycznych – red.) nie ma nic wspólnego z dyplomacją, odpowiedział: - Mamy do czynienia z debiutantem. Jak na takie małe doświadczenie daje sobie pan minister radę. 

 

Mówiąc o Platformie Obywatelskiej i Nowoczesnej polityk użył określenia "opozycja histeryczna". Jego zdaniem obie partie mają na celu deprecjonowanie wszystkiego, co się dzieje naokoło.

 

- Przypominam, w czerwcu, to PO grzebała w tej całej sprawie - dodał Jakubiak odnosząc się do zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

 

"Mogą zaszkodzić ojcu Rydzykowi"

 

Poseł Kukiz’15 skomentował także wygraną fundacji ojca Rydzyka w konkursie ministerstwa spraw zagranicznych na "Współpracę w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016". Do konkursu zgłoszono 160 ofert, ostatecznie dofinansowanie zdobyło 36. Największe, bo wynoszące aż 200 tys. złotych wsparcie, dostanie Fundacja Lux Veritatis ojca Rydzyka. - Powinni (rządzący - red.) być bardziej delikatni w preferowaniu, czy pokazywaniu… Nie powinni tak robić. Mogą zaszkodzić w ten sposób i Radiu Maryja i ojcu Rydzykowi - zauważył parlamentarzysta.

 

Polsat News