CBA: ustawiono przetarg na obsługę siedmiu lotnisk

Polska
CBA: ustawiono przetarg na obsługę siedmiu lotnisk
Polsat News

Zmowę przetargową przy zakupie przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej systemów pomiarów meteorologicznych dla siedmiu polskich lotnisk cywilnych wykryło Centralne Biuro Antykorupcyjne. "Wartość zamówienia przekracza 20 mln zł. Profesor i dyrektor z IMGW usłyszeli zarzuty" - poinformowało CBA.

CBA poinformowało, że wrocławscy funkcjonariusze Biura ujawnili  nieprawidłowości przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS (Automated Weather Observation System) na lotniskach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku.

 

Systemy te służą osłonie meteorologicznej lotnisk -  do bieżącego podawania informacji o pogodzie, widzialności, podstawie chmur, które są niezbędne do oceny przez pilotów możliwości wykonania podejścia do lądowania.

 

"Cała dokumentacja i zebrane dowody wskazują, że w IMGW tak skonstruowano zamówienie, aby preferować tylko jednego z zagranicznych wykonawców" - poinformowało CBA w komunikacie.  

 

Wcześniej media podawały, że przetarg wygrało konsorcjum firm Elektrotim z Wrocławia i Mawilux z Ładów na Mazowszu. Ale po rozpatrzeniu protestów w Krajowej Izbie Odwoławczej za zwycięzcę uznano warszawską spółkę Qumak.

 

 

W mailu przesłanym do polsatnews.pl CBA wyjaśnia te rozbieżności informując, że jedna z tych polskich firm, startujących w przetargu, współpracowała z zagranicznym wykonawcą.    

 

Zarzut zmowy przetargowej usłyszał były wojewoda wrocławski, a obecnie przewodniczący Rady Naukowej IMGW prof. dr hab. Janusz Z. i dr Rafał B. zastępca dyrektora IMGW.  

 

Ustaleń dokonano w śledztwie prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej  w Ostrołęce. Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych dr Rafała B. CBA nie wyklucza postawienia kolejnych zarzutów podejrzanym oraz zatrzymania następnych osób.

 

cba.gov.pl 

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze