Afera FIFA: Platini odwołał się do Sportowego Trybunału Arbitrażowego

Sport
Afera FIFA: Platini odwołał się do Sportowego Trybunału Arbitrażowego
SNTV

Zdyskwalifikowany na sześć lat przez Komisję Odwoławczą Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) i wykluczony z wszelkiej aktywności piłkarskiej Francuz Michel Platini złożył pozew do Sportowego Trybunału Arbitrażowego w Lozannie (CAS). To najwyższa instancja rozstrzygania sporów w dziedzinie sportu.

Platini wnioskuje do CAS o całkowite anulowanie nałożonej na niego kary i uznanie za nieważne wszystkich innych decyzji, zarówno wydanych przez Komisję Etyki, jak i Odwoławczą FIFA.

 

Kary na Platiniego i byłego prezydenta FIFA Seppa Blattera nałożono w grudniu 2015 roku, w związku z podejrzanym przelewem dwóch milionów franków szwajcarskich z FIFA na konto tego pierwszego w 2011 roku.

 

Obaj działacze utrzymują, że było to wynagrodzenie za pracę, którą Platini wykonał dla światowej federacji dekadę wcześniej, a umowa była ustna. Komisja Etyki uznała jednak te tłumaczenia za "mało przekonujące" i początkowo zawiesiła obu na osiem lat.

 

24 lutego 2016 roku Komisja Odwoławcza FIFA zmniejszyła okresy dyskwalifikacji Platiniego i Blattera z ośmiu do sześciu lat. Nie uwzględniono wniosków obu działaczy o całkowite anulowanie kary, ale także wystąpienia komisji etyki, która domagała się dożywotniej dyskwalifikacji zarówno dla 60-letniego Platiniego, jak i dla o prawie 20 lat starszego Blattera.

 

Przeciwko byłemu prezydentowi FIFA toczy się też postępowanie w szwajcarskiej prokuraturze. Platini jest w nim świadkiem.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze