Specyfik wszedł do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku. Miał leczyć kobiety po menopauzie z bardzo małą ochotą na seks. Za taki stan rzeczy odpowiada tzw. zespół obniżonego popędu płciowego.

 

Holendersy naukowcy przeprowadzili jednak badania, w których wzięło udział niemal 6 tys. kobiet, a wyniki są jednoznaczne - poprawa jest "znikoma".

 

Producent broni się

 

Wyniki skomentowała firma Valeant Pharmaceuticals, która produkuje lek Addyi. Według Tage Ramakrishny, dyrektora spółki ds. medycznych, lek został dokładnie przebadany przez FDA (Food and Drug Administration), agencję, która wydaje w Stanach Zjednoczonych pozwolenia na sprzedaż leków.

 

Według rządowych badań lek przyniósł "znaczącą poprawę" w kwestii "satysfakcji z seksu". Ponadto Ramakrhisna uznał, że badania "takie jak te opublikowane w »JAMA Internal Medicine«" pomijają kontekst i marginalizują wzrost satysfakcji ze stosunku w porównaniu do osób, które cierpią z powodu obniżonego popędu płciowego.

 

Holenderski zespół mimo to podkreślił, że potrzebne są dalsze prace nad skutecznością leku. "Dane zaprezentowane sugerują, że zmiany wywołane przez flibanserynę są minimalne" - napisali jego członkowie.

 

time.com