Raport PwC: nadużycia w co trzecim polskim przedsiębiorstwie

Biznes
Raport PwC: nadużycia w co trzecim polskim przedsiębiorstwie
Polsat News

36 proc. polskich przedsiębiorców przyznaje, że w ciągu ostatnich dwóch lat padło ofiarą nadużyć. 65 proc. przypadków dotyczy kradzieży aktywów, a 32 proc. cyberprzestępczości - wynika z wtorkowego raportu PwC.

36 proc. polskich firm w ciągu ostatnich 24 miesięcy padło ofiarą nadużyć. 65 proc. z odnotowanych przypadków dotyczyło kradzieży aktywów, a 32 proc. cyberprzestępczości. Kolejnymi najczęściej występującymi w polskich firmach nadużyciami są oszustwa w obszarze zakupów i nadużycia księgowe (29 proc.) wynika z zaprezentowanego dziś raportu PwC.

 

Mniej korupcji

 

Dobrą informacją jest to, że mniej jest łapówkarstwa i korupcji. W latach 2013-2014 21 proc. respondentów przyznało, że zmaga się z tym zjawiskiem, a w 2016 roku było to już 15 proc. 33 proc. badanych spodziewa się doświadczyć zjawiska korupcji w najbliższych 2 latach.

 

Eksperci podkreślają, że straty finansowe związane z występowaniem nadużyć w firmach są ogromne.

 

Z danych zebranych przez PwC wynika, że 22 proc. firm straciło od 400 tys. do 4 mln zł, a kolejne 22 proc. zanotowało stratę 4 mln zł i więcej.

 

Ponadto 69 proc. przedsiębiorców wskazuje, że tego typu incydenty obniżają morale pracowników, a 53 proc. zwraca uwagę na pogorszenie relacji biznesowych.

 

Oszuści spoza firmy

 

Sprawcami nadużyć są najczęściej osoby spoza firmy (57 proc), natomiast oszuści wewnątrz przedsiębiorstwa to ludzie w wieku 31-40 lat, którzy pracują w firmie 3-5 lat. Aż 20 proc. pracowników oszukujących swoje organizacje to przedstawiciele kadry kierowniczej.

 

Eksperci PwC podkreślają, że jedynie 44 proc. badanych przyznaje, że prowadzi regularną komunikację i szkolenia dotyczące kodeksu etyki. Co piąte przedsiębiorstwo w ogóle nie przeprowadza oceny ryzyka nadużyć.

 

Raport PwC dotyczący badania przestępczości gospodarczej w przedsiębiorstwach jest przygotowywany raz na dwa lata. W tegorocznej edycji badania wzięło udział 6 337 respondentów ze 115 krajów, w tym 94 z Polski.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie