O inwestycjach podczas poniedziałkowej konferencji prasowej opowiadał dyrektor biura polityki zdrowotnej stołecznego ratusza Dariusz Hajdukiewicz.

 

W planach miasta znalazła się budowa Szpitala Południowego za 420 mln zł. Hajdukiewicz wyraził jednak nadzieję, że koszt inwestycji będzie niższy, a dzięki środkom, które zostaną w budżecie zdrowia, "będzie można zaspokoić inne potrzeby, które w międzyczasie się ujawnią".

 

Jak mówił dyrektor - budowa na Bródnie jest jednym z większych wyzwań dla ratusza. - Miasto wywalczyło sobie działkę, zabezpieczyło budżet, stworzyło dokładny plan (…), a tymczasem nie możemy rozpocząć budowy, ponieważ sprawa utknęła w sądzie - wyjaśnił. - W zasadzie z powodu sporu zainteresowanych wykonaniem, my nie możemy mieszkańcom dać tego, co już dawno im obiecaliśmy i naprawdę chcielibyśmy dać jak najszybciej - dodał.

 

Kolejne przychodnie i szpitale

 

Poza tym zaplanowano budowę nowej przychodni w dzielnicy Bemowo (Rejon Chrzanowa - 19,5 mln zł). - Bemowo jest młodą, rozkręcającą się dzielnicą, ale już jakby skażoną, że ma ileś lat, w związku z czym oprócz problemów pediatrycznych są problemy geriatryczne - mówił Hajdukiewicz. - To ważne, żeby była nowa przychodnia, bo dziś funkcjonują tam trzy naprawdę duże ale już pełne, wyczerpujące wszystkie swoje możliwości przychodnie - wyjaśnił.

 

W ramach inwestycji wykonana będzie także modernizacja oddziałów w Szpitalu Czerniakowskim, Szpitalu Grochowskim oraz Warszawskim Szpitalu dla Dzieci (71 mln zł), rozbudowa Szpitala Wolskiego (93,6 mln zł) oraz modernizacja istniejących przychodni (4,6 mln zł).

 

Dyrektor przedstawił też pomysły - bo jak wyjaśnił "jeszcze za wcześnie mówić plany" - nowych inwestycji. Ratusz chce wybudować kolejne szpitale jednodniowe, kolejne przychodnie oraz rozbudować Szpital Bielański.

 

Hajdukiewicz zwrócił uwagę, że na Bielanach "nie ma uzupełnienia" dla tego szpitala i - jak podkreślił - "on potrzebuje być rozbudowany". - Bardzo byśmy chcieli znaleźć niemałe środki i zadziałać na jego rzecz w perspektywie najbliższego czasu - zapewnił.

 

Nowe programy dla dzieci i seniorów

 

Przedstawiciel ratusza poinformował także o planach wdrożenia pilotażowych programów, które "obejmą wybrane dzielnice lub ich części". - Jeden z tych programów adresowany jest do osób w wieku zaawansowanym, podeszłym. Jest to program aktywizacji ruchowej - powiedział. Hajdukiewicz zaznaczył, że "nie należy go mylić z rehabilitacją", chociaż - jak wyjaśnił - "jego celem jest uzupełnienie oferty rehabilitacyjnej, jaką mieszkańcom zapewnia NFZ".

 

Drugi program ma się skupić na stomatologii i poprawieniu dzieciom dostępności do świadczeń - zdaniem Hajdukiewicza - najlepiej w szkole. Jedną z propozycji jest program, który - jak wyjaśnił - umożliwiłby przebadanie, jak rzeczywiście rodzice odnoszą się do potrzeby leczenia dzieci w szkole.

 

Na konferencji komentowano także listopadowe wyniki Barometru Warszawskiego, w którym mieszkańcy stolicy stwierdzili, że w pierwszej kolejności władze miasta powinny zająć się służbą zdrowia. Zdaniem Hajdukiewicza ta ocena nie była zła, a jedynie sugeruje ratuszowi potrzebę dalszych działań na tej płaszczyźnie.

 

PAP