Żandarmeria Wojskowa dokonała w sobotę w całym kraju zatrzymań 40 osób, które zamieszane były w pomoc w zdawaniu egzaminów na uczelniach wojskowych. Operację przeprowadzono m.in. w Gdyni, Wrocławiu, Łodzi i Gliwicach. Zorganizowana grupa przestępcza składała się z żołnierzy zawodowych, podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz osób cywilnych.

 

Podpowiadali w eterze

 

- Jak ustalono, zorganizowana grupa przestępcza, działająca od kilkunastu miesięcy, przy pomocy technicznych środków łączności, udzielała między innymi pomocy osobom cywilnym oraz podchorążym Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w zdawaniu końcowych egzaminów lekarskich oraz egzaminów językowych - poinformował rzecznik Żandarmerii Wojskowej ppłk Marcin Wiącek.

 

Członkowie grupy dopuścili się popełnienia czynów zabronionych polegających między innymi na przerabianiu dokumentów, wyłudzaniu poświadczeń nieprawdy i posługiwaniu się dokumentami potwierdzającymi nieprawdę.

 

15 tysięcy zł za egzamin

 

Za pomoc w zdawaniu egzaminów członkowie grupy podpowiadaczy żądali od kilkuset do nawet 15 tys. zł - poinformowała żandarmeria. Podczas zatrzymań zabezpieczono ćwierć miliona złotych pochodzących z przestępstwa.

 

Śledztwo w tej sprawie będzie prowadzić Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.