"Zjawa", "Mad Max: Na drodze gniewu", "Big Short" - m.in. te produkcje  mają szanse na tegoroczne nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu. Oscarowa gala w Dolby Theatre w Hollywood rozpocznie się ok. godz. 2.00 czasu polskiego.

 

Najbardziej pożądane w filmowym świecie statuetki zostaną przyznane w 24 kategoriach. Najwięcej, bo aż 12 nominacji, zdobyła "Zjawa", 10 nominacji przypadło filmowi "Mad Max: Na drodze do gniewu".  7 nominacji otrzymał "Marsjanin", a "Most szpiegów", "Carol" i "Spotlight" - po 6. W kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa o Oscara rywalizują między innymi Cate Blanchett i Jennifer Lawrence. Nominacje do tytułu najlepszego aktora pierwszoplanowego otrzymało 5 artystów - wśród nich Leonardo DiCaprio i Matt Damon


Nominowane filmy

 

Najwięcej nominacji do złotych statuetek - 12 - zdobyła w tym roku wyreżyserowana przez Alejandro Gonzaleza Inarritu "Zjawa" z Leonardo DiCaprio w roli głównej.

 

Pochodzący z Meksyku Inarritu stworzył film o przetrwaniu, godności, sprawiedliwości, wierze i rodzinie, o tym, jak stojąc na granicy życia i śmierci znajdujemy w sobie pokłady siły, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Tytułowa "zjawa" to określenie dla człowieka, który ze świata umarłych powrócił do świata żywych. Akcja filmu toczy się w pierwszej połowie XIX wieku w Ameryce. DiCaprio wciela się w trapera, który opuszczony przez towarzyszy, pozostawiony na pewną śmierć w dziczy, nie poddaje się i walczy o życie.

 

"Zjawa" jest jedną z ośmiu produkcji nominowanych do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film fabularny. Ponadto nominowane w tej kategorii są: "Marsjanin" Ridleya Scotta, "Big Short" Adama McKaya, "Spotlight" Toma McCarthy'ego, "Mad Max: Na drodze gniewu" George'a Millera, "Pokój" Lenny'ego Abrahamsona, "Brooklyn" Johna Crowleya i "Most Szpiegów" Stevena Spielberga.

 

Pod względem łącznej liczby nominacji film Inarritu znalazł się na miejscu pierwszym. Aż 10 nominacji - w tym w kategorii najlepszy film i reżyseria - uzyskał z kolei "Mad Max: Na drodze gniewu", czwarta część serii rozgrywającej się w post-apokaliptycznym świecie przyszłości, zapoczątkowanej w 1979 roku. Tytułowy Szalony Max  stracił rodzinę i uważa, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka po świecie, choć czasem decyduje się na pomoc potrzebującym.

 

 

Wśród oscarowych faworytów jest też "Marsjanin", który uzyskał siedem nominacji, w tym w kategorii najlepszy film i najlepszy aktor (nominacja dla Matta Damona), to historia astronauty pozostawionego bez pomocy na Czerwonej Planecie.

 

 

O Oscara dla najlepszego reżysera rywalizować będą w tym roku: Alejandro G. Inarritu ("Zjawa"), George Miller ("Mad Max: Na drodze gniewu"), Adam McKay ("The Big Short"), Lenny Abrahamson ("Pokój") i Tom McCarthy ("Spotlight").

 

Czy Leo wreszcie otrzyma wymarzonego Oscara?

 

Aktorzy nominowani do złotej statuetki za najlepszą rolę pierwszoplanową to: Leonardo DiCaprio ("Zjawa"), Bryan Cranston ("Trumbo"), Matt Damon ("Marsjanin"), Michael Fassbender ("Steve Jobs"), Eddie Redmayne ("Dziewczyna z portretu").

 

Fani aktora, a zwłaszcza fanki, szczególnie ściskają kciuki za Leonarda DiCaprio, który wciąż nie ma w swoim dorobku Oscara, a nominowany jest już piąty raz. Pewnym zdobywcą wydawał się już rok temu za rolę w filmie "Wilk z Wall Street", a statuetkę zgarnął Matthew McConaughey.

 

 

 

W kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa nominowane są: Cate Blanchett ("Carol"), Brie Larson ("Pokój"), Jennifer Lawrence ("Joy"), Charlotte Rampling ("45 Years") i Saoirse Ronan ("Brooklyn").

 

Szansę na Oscara dla aktorki drugoplanowej mają: Jennifer Jason Leigh ("Nienawistna ósemka"), Rooney Mara ("Carol"), Rachel McAdams ("Spotlight"), Alicia Vikander ("Dziewczyna z portretu") i Kate Winslet ("Steve Jobs").

 

O statuetkę dla drugoplanowego aktora rywalizują natomiast: Christian Bale ("Big Short"), Tom Hardy ("Zjawa"), Mark Ruffalo ("Spotlight"), Mark Rylance ("Most Szpiegów") oraz Sylvester Stallone ("Creed: Narodziny legendy").

 

W kategorii najlepsze zdjęcia nominowani są operatorzy: Ed Lachman ("Carol"), Robert Richardson ("Nienawistna ósemka"), John Seale ("Mad Max: Na drodze gniewu"), Roger Deakins ("Sicario") oraz Emmanuel Lubezki ("Zjawa").

 

Najlepszy film nieanglojęzyczny

 

W tej kategorii nominowane są filmy: "W objęciach węża" (Argentyna),"Mustang" (Francja), "Syn Szawła" (Węgry), "Theeb" (Jordania) , "A War" (Dania).

 

Faworytem jest węgierski „Syn Szawła. Dziejąca się w 1944 w obozie koncentracyjnym  Auschwitz-Birkenau historia  48 godzin z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych przez Niemców do pracy przy obozowym krematorium.

 

 

PAP, polsatnews.pl