PŚ w skokach: Prevc wygrał w Ałmatach, Polacy fatalnie

Peter Prevc, fot. PAP/EPA/IGOR KOVALENKO
Peter Prevc

Słoweniec Peter Prevc wygrał w kazachskich Ałmatach zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Słabo wypadli Polacy. Najlepszy z nich Dawid Kubacki zajął 30. miejsce.

Kubacki, który za ostatnie miejsce w drugiej serii zdobył jeden punkt, jako jedyny z polskich skoczków awansował do drugiej serii zawodów. Jakub Wolny zajął 36. miejsce, Andrzej Stękała był 38., Jan Ziobro - 42., a Piotr Żyła - 48. Maciej Kot, który wygrał piątkowe kwalifikacje, został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon.

Słoweniec coraz bliżej celu

Prevc jest coraz bliższy zdobycia po raz pierwszy w karierze Kryształowej Kuli. W sobotę odniósł 12. zwycięstwo w sezonie, oddając w obu seriach najdłuższe skoki - 141 i 137 m. Z przewagą blisko 20 pkt wyprzedził triumfatora trzech poprzednich konkursów Austriaka Michaela Hayboecka. Na trzeciej pozycji uplasował się Niemiec Severin Freund, który po raz 50. stanął na podium zawodów PŚ.

W klasyfikacji generalnej Słoweniec wyprzedza Freunda o 599 punktów i już w niedzielę na skoczni Gornyj Gigant może zapewnić sobie zwycięstwo w całym cyklu. Oprócz tych zawodów, do końca sezonu pozostanie bowiem sześć imprez, w tym dwie w Wiśle (4-5 marca).

W niedzielę kwalifikacje rozpoczną się o godz. 11:45, a pierwsza seria konkursowa - o 13:00.