Pomysłodawcy akcji chcieli, by osoby samotne miały z kim zjeść wspólnie obiad, przy okazji rozmawiając. Obiady te pochodzą z lokalnych restauracji, które chcą pomóc samotnym osobom starszym na zasadzie wolontariatu. Każda restauracja sama deklaruje, ile obiadów może wystawić co tydzień (minimum 2 - jeden dla samotnej osoby starszej i jeden dla wolontariusza). Restauracje uczestniczące w akcji zobowiązują się wspierać ją swoimi zestawami obiadowymi przez cały czas trwania programu, czyli kilka miesięcy.


W Płocku pierwsza edycja akcji charytatywnej "Obiad" ruszyła przed tygodniem i objęła 15 seniorów. Zostali oni wytypowani przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku i tamtejszego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych. Niektórzy zgłosili się sami. W akcji "Obiad" w Płocku uczestniczą na razie cztery lokale, a z dwoma kolejnymi prowadzone są rozmowy.


Cztery lokale na warszawskiej Sadybie


Drugim miastem, w którym akcja będzie organizowana, jest Warszawa, a konkretnie Sadyba. Portalowi sadyba24.pl udało się już pozyskać pierwsze chętne restauracje. - Wspaniała akcja! - skwitowała zaproszenie portalu sadyba24.pl Urszula Eriksen, właścicielka nagradzanego wielokrotnie lokalu ze skandynawską kuchnią NABO Cafe. Będzie tam, co niedzielę mogło w towarzystwie wolontariusza zjeść obiad 8-10 starszych osób. Udział w akcji zadeklarowały także lokale Parabuch (2 zestawy obiadowe), Zegarmistrzowska (2 zestawy obiadowe) i Fratella Pizza & Burgers (6 zestawów obiadowych).


Same deklaracje restauracji nie załatwiają jeszcze sprawy organizacji akcji. Teraz portal sadyba24.pl czeka na zgłoszenia wolontariuszy, którzy towarzyszyliby seniorom podczas niedzielnych wizyt w restauracjach. Chętni do zaangażowania się w akcję "Obiad" mogą zgłaszać się wysyłając e-maila na adres redakcja@sadyba24.pl. Tam też można kierować pytania dotyczące akcji.

 

sadyba24.pl