Zhe Xu i Emanuel Todorov, naukowcy z waszyngtońskiego uniwersytetu, podczas tworzenia sztucznej dłoni wzorowali się na trójwymiarowych skanach prawdziwej ludzkiej ręki. Pozwoliło im to nie tylko stworzyć mechaniczną dłoń, która wygląda podobnie do ludzkiej, ale też podobnie działa. Naukowcy zaczęli od skopiowania struktury kości i stawów z prawdziwego szkieletu ludzkiego za pomocą laserowego skanera. Kopie kości szkieletu dłoni wydrukowali za pomocą drukarki 3D. Jak twierdzą Xu i Todorov dynamika, sztywność i zasięg palców sztucznej dłoni są bardzo zbliżone do sposobu w jakim pracuja palce człowieka.


Stworzony przez drukarkę 3D szkielet został następnie wyposażony w mechaniczne odpowiedniki ścięgien i muskułów, którymi są precyzyjne miniaturowe silniczki firmy Dynamixel. Badacze nauczyli elektroniczną dłoń poruszania się używając czujników, które rejestrowały ruchy ich własnych dłoni. W efekcie mechaniczna ręka całkiem dobrze radzi sobie z tym, z czym do tej pory sztuczne dłonie miały kłopot - łapaniem drobnych obiektów.


Prototyp opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie może w przyszłości posłużyć do zastąpienia u ludzi prawdziwych dłoni, utraconych np. podczas wypadku.

 

The Highly Biomimetic Anthropomorphic Robotic Hand from Joseph Xu on Vimeo.


spectrum.ieee.org