Hiszpańskie służby zatrzymały 4 osoby podejrzane o współpracę z ISIS

Świat
Hiszpańskie służby zatrzymały 4 osoby podejrzane o współpracę z ISIS
Flickr/Madrid Emergency Vehicles

Policja w Hiszpanii i Maroko aresztowała cztery osoby oskarżone o działalność na rzecz Państwa Islamskiego. - Podejrzani współpracowali najprawdopodobniej z bojownikami w Syrii i Iraku oraz planowali przeprowadzenie zamachów na terenie Hiszpanii i Maroko - poinformowało we wtorek hiszpańskie MSW.

Trzej Hiszpanie zostali zatrzymani w hiszpańskiej Ceucie w Afryce Północnej, a współpracujący z grupą Marokańczyk w Nador, (Maroko).

 

Jak poinformowali przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych "zatrzymani byli najprawdopodobniej odpowiedzialni za podtrzymywanie współpracy dżihadystów z obu tych państw".

 

102 zatrzymanych w 2015 r.

 

Łącznie z porannymi działaniami policji, we wtorek w Hiszpanii aresztowanych za współpracę z ISIS zostało 12 osób. W całym 2015 roku zatrzymano w tym kraju 102 osoby.

 

Oskarżonych o współpracę z Państwem Islamskim było w ub. roku ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednim. Według policji jest to m.in. wynik zintensyfikowania działań służb bezpieczeństwa po atakach w Paryżu.

 

Ceuta, gdzie dokonano kolejnych tego rodzaju zatrzymań, jest jedną z hiszpańskich eksklaw na terytorium Maroka - druga to Melilla. W marcu 2015 r. służby w Madrycie poinformowały, że rozbiły tam rozwiniętą siatkę islamskich terrorystów, którzy przygotowywali się do ataków zarówno w Hiszpanii jak i innych europejskich państwach.

 

Reuters, rtve.es

po/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze