Dania: kontrole na granicy z Niemcami do 4 marca

Świat
Dania: kontrole na granicy z Niemcami do 4 marca
PAP/EPA/FRISO GENTSCH

Dania przedłuża tymczasowe kontrole na granicy z Niemcami o 10 dni, do 4 marca - poinformował we wtorek resort imigracji. "Rząd uważa, że kontrole są nadal potrzebne, by uniknąć narastania liczby nielegalnych imigrantów w Danii" - podkreślono w oświadczeniu.

Tymczasowe kontrole na granicy z Niemcami Dania wprowadziła na początku stycznia br. Początkowo miały obowiązywać przez 10 dni, ale kilkakrotnie okres ten przedłużano.

 

Duński rząd szacuje, że o azyl w Danii w 2016 roku będzie ubiegać się około 25 tys. osób. W ubiegłym roku zrobiło to 21 tys. osób.

 

Duńczycy zniechęcają uchodźców jak mogą

 

Parlament Danii uchwalił w tym roku przepisy, które mają zniechęcić uchodźców do ubiegania się o azyl w tym kraju.

 

Przyjęta reforma prawa azylowego przewiduje m.in. konfiskowanie uchodźcom przedmiotów o wartości większej niż 10 tys. koron (ok. 1340 euro) na poczet kosztów związanych z ich pobytem (oprócz przedmiotów o szczególnej wartości sentymentalnej, np. obrączek). Ponadto osoby z tymczasowym statusem azylanta na połączenie z rodziną mają czekać od roku do trzech lat.

 

Dania już raz wprowadziła kontrolę na granicy z Niemcami. W lipcu 2011 roku parlament duński zatwierdził propozycjęówczesnego prawicowego rządu, by przywrócić kontrole na granicach, co spotkało się z falą krytyki ze strony Komisji Europejskiej oraz innych państw UE.

 

Na przejściach z Niemcami pojawili się celnicy, którzy dokonywali wyrywkowych kontroli. Kopenhaga tłumaczyła wtedy swą decyzję potrzebami walki z przestępczością.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze