Ajatollah wydał fatwę (edykt religijny), w której wezwał muzułmanów do zabicia Rushdiego za tę książkę, którą potępił jako bluźnierczą. Zwolennicy twardej linii w Iranie twierdzą, że fatwa Chomeiniego, który zmarł w czerwcu 1989 roku, jest nieodwołalna i wieczna.


Bogate irańskie organizacje religijne zaoferowały nagrodę wysokości 2,7 miliona dolarów za zabicie brytyjskiego pisarza, a w 2012 roku powiększyły ją do 3,3 miliona dolarów.


Teraz irańska agencja informacyjna Fars opublikowała listę 40 państwowych mediów, które postanowiły dołożyć się do nagrody za głowę Rushdiego. Wkład Fars wynosi 30 tys. dolarów.

 

Powieść inspirowana biografią Mahometa


"Szatańskie wersety" to powieść brytyjskiego pisarza Sir Ahmeda Salmana Rushdiego wydana w roku 1988 i częściowo inspirowana życiorysem Mahometa. Tytuł odnosi się do tzw. szatańskich wersetów, które według niektórych źródeł były wstawkami do Koranu dodanymi po śmierci Mahometa.


Reuters przypomina, że w 1998 roku irański rząd prezydenta Mohammada Chatamiego zdystansował się od tej fatwy, deklarując, że życie Rushdiego, który zmuszony był się ukrywać, nie jest już zagrożone. Jednak następca Chomeiniego jako najwyższego irańskiego przywódcy duchowo-politycznego, ajatollah Ali Chamenei, oświadczył w 2005 roku, że fatwa jest nadal ważna; kilku irańskich duchownych ponowiło wtedy wezwanie do zabicia Rushdiego.

 

PAP