Cyfrowy prawnik walczy z niesłusznymi mandatami. Oszczędził "klientom" ponad 2 mln funtów

Technologie
Cyfrowy prawnik walczy z niesłusznymi mandatami. Oszczędził "klientom" ponad 2 mln funtów
David Jones/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Program najpierw prosi użytkownika o podanie informacji dotyczących parkowania, za które został ukarany mandatem, a następnie przedstawia linię obrony w sądzie. Narzędzie jest skuteczne w 40 proc. Jego twórca, 19-letni programista Joshua Browder, jest przekonany, że tego typu aplikacje niedługo zastąpią prawników w sądach w prostych sprawach.

Aplikacja ma pomóc mieszkańcom Wielkiej Brytanii, którzy przyjmują wątpliwe mandaty, uniknąć kosztów ewentualnych procesów. Sprawa w sądzie to nawet kilkaset funtów, kosztowna jest także pomoc prawnika.

 

Dla chcących jednak walczyć o swoje prawa aplikację stworzył Joshua Browder, który właśnie dostał się na Uniwersytet Stamforda. Dzięki programowi o nazwie DoNotPay w ciągu zaledwie kilku miesięcy Brytyjczycy oszczędzili ponad 2 mln funtów z niesłusznie wystawionych mandatów.

 

Skuteczność darmowej aplikacji to 40 proc. Można z niej skorzystać zarówno na telefonie, jak i z poziomu przeglądarki internetowej.

 

Pytania o okoliczności zdarzenia

 

Program oparty jest o algorytm rozmowy z użytkownikiem. Rozmawiający z nami bot (wirtualna osoba) zadaje serię pytań dotyczących zdarzenia. Użytkownik musi odpowiedzieć m.in., czy prowadził auto, miejsce parkingowe było zbyt małe, a znaki czytelne.

 

Po uzyskaniu wystarczającej liczby informacji program tworzy pismo, które broniący się może przedstawić w sądzie. Jeżeli aplikacja nie poradzi sobie, pozwala na skontaktowanie się z samym Browderem.

 

Rozmowa z botem nie oznacza, że już wkrótce roboty zastąpią ludzi przed sądem najwyższym. Browder jest jednak przekonany, że tego typu aplikacje zastąpią prawników w prostych sprawach. - Wiem, że są tysiące programistów z latami doświadczenia, którzy pracują nad podobnymi zagadnieniami - powiedział portalowi techinsider.com.

 

DoNotPay poza sprawami parkingowymi może zająć się także pomocą w przypadku opóźnionych lub odwołanych lotów oraz roszczeniami dotyczącymi ubezpieczeń. Obecnie program jest w fazie testowej. Browder zapowiedział, że pełna wersja zostanie opublikowana wiosną.

 

businessinsider.com, techinsider.com

pr/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze