Syria: podwójny zamach w Hims. 46 osób zabitych

Świat
Syria: podwójny zamach w Hims. 46 osób zabitych
flickr/Freedom House

Wśród zabitych jest 28 cywilów. Do wybuchów doszło w centrum miasta, w dzielnicy Zahra - podała organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, monitorująca trwający od 2011 r. konflikt wewnętrzny w Syrii. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.

Jako pierwszy eksplodował samochód wyładowany materiałami wybuchowymi. Nie jest jasne, czy drugi wybuch spowodował samochód pułapka, czy zamachowiec samobójca - informuje Obserwatorium.

 

Syryjska telewizja państwowa Al-Ichbarija poinformowała, że w wybuchach śmierć poniosło 14 osób, a 29 zostało rannych. Pokazywano zdjęcia zniszczonych witryn sklepowych oraz płonących samochodów.

 

Na razie nikt nie przyznał się do zamachów.

 

W dzielnicy Zahra w ostatnich miesiącach doszło do kilku krwawych zamachów. W ataku pod koniec stycznia zginęły 24 osoby, a w grudniu - 32 osoby.

 

Jeszcze pod koniec stycznia duża część muhafazy (prowincji) Hims pozostawała pod kontrolą rebeliantów, na północy zwłaszcza z Frontu al-Nusra, syryjskiego odgałęzienia Al-Kaidy, a na wschodzie z dżihadystycznego Państwa Islamskiego. Jednak siły reżimu syryjskiego, wspierane przez rosyjskie lotnictwo, przeprowadzają od wielu dni ofensywę na miasto Hims i Aleppo. Jak pisze agencja AFP, miasto Hims jest generalnie pod kontrolą sił reżimu syryjskiego.

 

Hims ma swoje miejsce w polskiej historii. Podczas II wojny światowej stacjonowała tu Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze