Seria zamachów na przedmieściach Damaszku. Co najmniej 142 zabitych

Świat
Seria zamachów na przedmieściach Damaszku. Co najmniej 142 zabitych
PAP/EPA/STR

Do 142 wzrosła liczba ofiar serii niedzielnych zamachów w dzielnicy Sajida Zajnab na południowym obrzeżu Damaszku, niedaleko meczetu szyickiego. Ponad 200 osób zostało rannych - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie.

Według syryjskich mediów, w rezultacie czterech eksplozji na przedmieściu Damaszku Sajida Zajnab, niedaleko szyickiego meczetu - sanktuarium, zginęły co najmniej 83 osoby. Dwaj zamachowcy samobójcy zdetonowali materiały wybuchowe, które mieli przytwierdzone do ciała. Wcześniej w Hims wybuchy dwóch samochodów - pułapek spowodowały śmierć 57 przypadkowych osób.

 

W styczniu w zamachach przeprowadzonych w rejonie sanktuarium w Sajida Zajnab zginęło wskutek trzech zamachów bombowych, do których przyznało się Państwo Islamskie, co najmniej 70 osób. Sanktuarium to jest dla szyitów miejscem kultu ponieważ została pochowana tam Zajnab - córka pierwszego imama Alego, wnuczka proroka Mahometa.  

 

W styczniu w zamachach przeprowadzonych w rejonie sanktuarium w Sajida Zajnab zginęło wskutek trzech zamachów bombowych, do których przyznało się Państwo Islamskie, co najmniej 70 osób. Sanktuarium to jest dla szyitów miejscem kultu, w którym została pochowana Zajnab - córka pierwszego imama Alego, wnuczka proroka Mahometa.

 

Według mieszkańców niedzielne zamachy przeprowadzono w odległości kilkuset metrów od sanktuarium, które nie zostało uszkodzone.

Były to jedne z najkrwawszych zamachów bombowych w Syrii w ostatnim okresie.

 

Tymczasem trwają intensywne wysiłki dyplomatów USA i Rosji mające na celu zakończenie pięcioletniej wojny domowej w Syrii. Sekretarz stanu USA John Kerry poinformował w niedzielę, że on i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow osiągnęli wstępne porozumienie co do warunków rozejmu. Zastrzegł jednak, że pewne kwestie wciąż pozostają do rozwiązania.

 

PAP

wjk/kan/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze