Amazon ma już samoobsługowe skrzynki odbiorcze ustawione w centrach handlowych w USA i Wielkiej Brytanii. W Niemczech przesyłki ze sklepu można odbierać natomiast w paczkomatach Deutsche Post.


Teraz spółka zamierza rozszerzyć sieć własnych urządzeń na kontynentalną Europę. Związane z tymi planami ogłoszenia o ofertach pracy pojawiły się już w Paryżu, Londynie, Monachium i Luksemburgu.

 

"Amazon Locker to ekscytujące, nowe rozwiązania logistyczne, które wprowadzamy na niemiecki rynek" - można przeczytać w monachijskim ogłoszeniu. 


Firma chce w ten sposób obniżyć koszty transportu, zwłaszcza najdroższego w tym procesie ostatniego odcinka - dostarczenia przesyłki do domu klienta. W ubiegłym roku wzrosły one w Amazonie o ponad 18 proc. do 11,5 mld dolarów. Firma w ubiegłym roku miała 596 mln dolarów zysku przy przychodach 107 mld dolarów, obsłużyła globalnie 300 mln klientów.


Nie ujawniono czy Amazon zamierza też uruchomić paczkomaty w Polsce. Musiałby się zmagać z konkurencją firmy InPost, która ma ponad 1800 takich urządzeń w ponad 400 miejscowościach, a planuje w tym roku poszerzy sieć do 2600.

 

Reuters, polsatnews.pl