Trzy czwarte Niemców za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE

Świat
Trzy czwarte Niemców za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE
Pixabay/tpsdave

Blisko trzy czwarte Niemców chce, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanego w piątek sondażu. Ponad połowa opowiedziała się za przywróceniem kontroli granicznych w UE, a 54 proc. wątpi w powodzenie integracji uchodźców.

73 proc. Niemców jest zdania, że pozostanie Wielkiej Brytanii w UE jest ważne lub bardzo ważne. Zdaniem 23 proc. uczestników badania Politbarometer dla telewizji publicznej ZDF zapobieżenie Brexitowi nie jest tak ważne albo wcale nie jest ważne.

 

Negocjacje prowadzone od czwartku w Brukseli między UE a brytyjskim premierem Davidem Cameronem w sprawie warunków dalszej obecności Wielkiej Brytanii w Unii przyniosły pewien postęp, ale porozumienie wciąż wymaga wiele pracy - poinformowały unijne źródła w piątek rano.

 

Porozumienie, które ma zostać wypracowane na brukselskim szczycie, ma pomóc zatrzymać Brytyjczyków we Wspólnocie. Już w czerwcu na Wyspach może odbyć się referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii. Jedną z najtrudniejszych spraw w rokowaniach z Wielką Brytanią są proponowane przez Londyn ograniczenia w dostępie do zasiłków.

 

Przywrócenie kontroli granicznych w UE na "tak"

 

W badaniu Politbarometer respondentów pytano również o kwestie związane z UE oraz masowym napływem migrantów do Europy i Niemiec.

 

58 proc. pytanych opowiedziało się za przywróceniem kontroli granicznych w UE, nawet za cenę utrudnień w transporcie towarów i podróżach; 39 proc. było temu przeciwnych. Ponad połowa (54 proc.) wątpi, czy w Niemczech, które w ubiegłym roku przyjęły ponad 1,1 mln uchodźców, powiedzie się proces ich integracji z resztą społeczeństwa; w grudniu podobne obiekcje wyrażało 50 proc. badanych. 41 proc. respondentów wierzy w sukces integracji imigrantów (w grudniu - 43 proc.).

 

Zdaniem 54 proc. Niemców ich kraj nie podoła tak licznemu napływowi migrantów; przeciwnego zdania jest 43 proc.

 

Liberalną politykę imigracyjną kanclerz Angeli Merkel dobrze ocenia 47 proc. Niemców, a dla 50 proc. jest ona źródłem niezadowolenia. Oznacza to wzrost poparcia dla działań podejmowanych przez szefową rządu (z 39 proc. w pierwszej połowie stycznia) i spadek głosów krytycznych (z 56 proc. w pierwszej połowie stycznia).

 

"Unia w poważnym kryzysie"

 

Na pytanie o ocenę ogólnej kondycji Unii Europejskiej blisko 48 proc. uczestników badania zadeklarowało, że UE znajduje się w poważnym kryzysie, 39 proc. uważa, że Unia mierzy się z szeregiem poważnych problemów, 7 proc. wieszczy rychły rozpad Wspólnoty, a tylko 4 proc. jest zdania, że w ogólnym rozrachunku UE ma się dobrze.

 

37 proc. Niemców uważa, że korzyści z przynależności ich kraju do UE przeważają nad wadami, przeciwnego zdania jest 19 proc., a według 42 proc. zalety i wady członkostwa się równoważą.

 

Sondaż Politbarometer został przeprowadzony drogą telefoniczną w dniach 16-18 lutego z udziałem losowo wybranych 1289 osób.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze