Rozmowę zdominowały problemy bezpieczeństwa we wschodniej Europie. Wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona - mówił szef polskie dyplomacji wyjaśniając, że chodzi o zwiększenie obecności sprzętu i żołnierzy.

 

Minister Witold Waszczykowski uzyskał też zapewnienie pomocy w odzyskaniu wraku rządowego tupolewa i czarnych skrzynek.

 

- Powiedziałem, że my stawiamy jasno sprawę wobec Rosji: im dłużej trzymacie śledztwo niezakończone i dowody tej katastrofy, tym bardziej utrzymujecie nas w przekonaniu, że jest coś na rzeczy, że katastrofa mogła wyglądać inaczej. W związku z tym prosiłem USA o wsparcie i pomoc, żeby nakłonić Rosję do większej współpracy z nami - powiedział Waszczykowski.

 

Sekretarz stanu USA John Kerry przychylił się do tej prośby zlecając Victorii Nuland, podsekretarz odpowiedzialnej za nasz region, zajęcie się tą sprawą.

 

Waszczykowski po spotkaniu - relacjonowała w rozmowie z Bartoszem Kurkiem Zuzanna Falzman,  przyznał, że nie wiadomo jeszcze, czy za sześć tygodni podczas szczytu w  Waszyngtonie dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Barackiem Obamą. Za to w ciagu najbliższych kilku tygodni do Polski przyjedzie John Kerry, któy przyjął zaproszenie szefa polskiej dyplomacji.

 

Natomiast nie padły żadne deklaracje ws. ewentualne zniesieni wiz dla Polaków.