Zbiór fotografii autorstwa Greene'a pochodził ze zlikwidowanej kolekcji Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa zakupiło go w 2014 r. dla miasta Wrocław za 6,4 mln zł. W zeszłym roku po raz pierwszy publicznie na wystawie zaprezentowano ponad 140 fotografii z kolekcji, która liczy łącznie ponad 3 tys. zdjęć.

 

Tym razem zwiedzający mogą obejrzeć fotografie z planu filmu "Przystanek autobusowy". To dramat z 1956 r., w którym Monroe zagrała główną rolę.

 

Fotosy filmowe i zdjęcia reporterskie

 

Jak podkreślił kurator wystawy Marek Stanielewicz, na ekspozycji prezentowane są zarówno fotosy filmowe, jak i zdjęcia reporterskie spoza planu filmowego. - Poprzednie wystawy z tej kolekcji potwierdziły, że dobra fotografia broni się sama niezależnie od tematu. W tym przypadku mamy do czynienia zarówno z nośnym tematem, jak i zdjęciami mistrza fotografii - dodał Stanielewicz.

 

Greene - fotograf mody oraz gwiazd kina i teatru - najbardziej znany jest jako autor fotografii Marilyn Monroe, którą poznał w 1949 r. Jak później wspominała aktorka, po sesji fotograficznej pokazano jej "teczkę z najpiękniejszymi zdjęciami, jakie kiedykolwiek widziała".

 

Monroe, przedstawiona Greene'owi, spodziewała się zobaczyć statecznego fotografa. Kiedy zobaczyła młodego, liczącego 27 lat mężczyznę, wykrzyknęła: "Ależ pan jest po prostu chłopakiem!". Greene odpowiedział podobno: "Cóż, pani jest po prostu dziewczyną...". Fotograf został jej przyjacielem, doradcą artystycznym i wspólnikiem w interesach.

 

3 tys. fotografii

 

Po śmierci Greene'a w 1985 r. kolekcję przejął jeden z banków, skąd następnie wykupił ją finansista Dino Matingas, który robił interesy z ówczesnym szefem FOZZ. Kiedy rozpętała się afera wokół funduszu, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood.

 

400 fotografii trafiło pod młotek w 2012 r. Najcenniejsze okazało się zdjęcie Marilyn Monroe w sukni baletowej, które sprzedano za 69 tys. zł. Dwie aukcje również zorganizował dom aukcyjny DESA Unicum. Przyszłość pozostałej części zbioru - ponad 3 tys. fotografii Monroe - negocjowana była z Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Postanowiono zlicytować je na aukcji.

 

Kolekcja zakupiona przez Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa znajduje się w depozycie w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Została uznana za "dobro kultury narodowej". Archiwum Państwowe ma zadbać o ochronę i konserwację fotografii oraz o to, by kolekcja nie został rozproszona. Oprócz zdjęć Monroe, w kolekcji znajdują się również fotografie przedstawiające m.in. Marlene Dietrich, Grace Kelly, Judy Garland, Andy'ego Warhola, Elizabeth Taylor, Sophię Loren, Audrey Hepburn, Alfreda Hitchcocka czy Paula Newmana.

 

Ekspozycję w Domu Miedziorytnika można oglądać do 24 marca.

 

PAP