Pod koniec stycznia premier Beata Szydło zapowiedziała, że w Senacie zostanie zgłoszona poprawka do budżetu, która ma zapewnić 20 mln zł dotacji dla uczelni w Toruniu. - Klub PiS będzie zgłaszał poprawki w Senacie i taka poprawka ma się pojawić. Jeśli będzie przygotowana zgodnie z zasadami finansów i prawem, nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta – powiedziała wtedy szefowa rządu.

 

Zamieszanie wokół pieniędzy na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wybuchło, kiedy sejmowa komisja finansów publicznych głosami PiS przyjęła poprawkę o dofinansowaniu uczelni. Przewidywała ona obcięcie wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego o 20 mln zł.
 
Szef komisji Andrzej Jaworski (PiS) argumentował, że wyższe szkoły mają różnego rodzaju wsparcie. Kilka godzin później rzeczniczka resortu kultury, którego budżet miał być okrojony ze środków na uczelnię o. Rydzyka powiedziała, że poprawka nie będzie jednak głosowana w Sejmie.

 

Potem szef klubu PiS Ryszard Terlecki stwierdził, że pieniądze powinno przekazać ministerstwo nauki. - Ustawa o szkolnictwie wyższym nie daje podstaw do udzielenia dotacji uczelniom niepublicznym - odpowiedział resort.

 

Budżet po poprawkach sejmowych

 

W końcu stycznia Sejm uchwalił budżet na 2016 rok. Zgodnie z założeniami budżetowymi wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc.; średnioroczna inflacja - 1,7 proc.; a deficyt sektora finansów publicznych - 2,8 proc. PKB. Posłowie wprowadzili ponad 20 poprawek - wszystkie zgłoszone przez PiS. Zmniejszyły one m.in. o prawie 10 mln zł budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich.


Wśród uchwalonych wtedy poprawek znalazł się wniosek w sprawie utworzenia nowej rezerwy celowej związanej z organizacją Światowych Dni Młodzieży z kwotą 15 mln zł. Pieniądze te mają pochodzić ze zmniejszenia wydatków na NIK (o ok. 6,5 mln zł), RPO (o ok. 4,6 mln zł) i Krajowe Biuro Wyborcze (o ponad 3,8 mln zł). W sumie w wyniku wszystkich przyjętych poprawek PiS, Rzecznik Praw Obywatelskich stracił prawie 10 mln zł.

 

Sejm uchwalił też zmianę, która przewiduje zmniejszenie o blisko 39 mln zł wydatków m.in. Kancelarii Senatu, Sądu Najwyższego, NSA, NIK, KRRiT, GIODO, PIP, IPN, RPD, KRS. Zaoszczędzone pieniądze mają trafić na wydatki bieżące z rezerwy ogólnej budżetu. Posłowie poparli również zmniejszenie o 3 mln 300 tys. zł wydatków KRRiT i przeznaczenie tych pieniędzy na wynagrodzenia w Służbie Więziennej. Zdecydowano też o zmniejszeniu o 35 mln zł wydatków bieżących sądów powszechnych i przekazaniu tej kwoty na zwiększenie rezerwy ogólnej.

 

PAP, polsatnews.pl