- Obóz Auschwitz został wybudowany przez państwo niemieckie na terenach okupowanej Polski, które siłą przyłączono do Trzeciej Rzeszy. Jasne jest to dla wszystkich, którzy odwiedzają autentyczne miejsce pamięci lub czytają nasze publikacje. Podkreślamy to także w naszej aktywności w internecie. Jednak od czasu do czasu w mediach pojawia się to fałszywe i bardzo bolesne dla Polaków stwierdzenie - powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

 

Program, który prostuje błąd, ma być powszechnie dostepny za darmo.

 

- Teraz, mając w pamięci wydarzenia 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, wysyłamy tę aplikację do wszystkich akredytowanych na obchody dziennikarzy. Zachęcamy także redakcje, instytucje i szkoły na całym świecie, aby instalowały ją na swoich komputerach - dodał Piotr Cywiński.

 

 

Na komputerach PC aplikacja działa razem z programem Microsoft Word. Na komputerach Apple aplikacja współpracuje z programami korzystającymi ze słownika systemowego, m.in.: Textedit, Keynote, Outlook, a także z przeglądarką internetową Safari.

 

Aplikacja wyszukuje w tekście wyrażenia "polski obóz śmierci" czy "polski obóz koncentracyjny", podkreśla je jako błąd i sugeruje inny, właściwy historycznie termin. Działa ona jak automatyczny korektor tekstu. jej zadaniem jest jednak wychwytywanie tylko tych kilku błędnych fraz. Na razie jest przystosowana do wyszukiwania błędu w 16 językach, trwają prace nad dodaniem kolejnych. Program koryguje obecnie błędne zwroty m.in. w jezykach: angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim, a takze w norweskim, węgierskim, hebrajskim i japońskim.

 

Aplikacje "Remember" pobrać można ze strony correctmistakes.auschwitz.org.

 

Tam także znajduje się miejsce, gdzie każdy, kto zauważy użycie błędnej frazy "polski obóz śmierci" może zareagować.

 

Projekt powstał we współpracy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz agencji FCB Warsaw, przy wsparciu Mint Media i Macoscope.