Premier Szydło po spotkaniu powiedziała, że wspólna deklaracja zawiera wsparcie Grupy dla europejskich rozwiązań kryzysu. Podkreśliła, że "Europa stoi przed ważnymi wyzwaniami, przed problemami, które wymagają rozsądnych, zdroworozsądkowych rozwiązań.

 

- Dzisiaj Grupa Wyszehradzka przyjmując jedno stanowisko w tej bardzo ważnej kwestii, jaką jest kwestia migracji, pokazuje, że takie rozwiązania są możliwe - stwierdziła szewofa rządu.

 

"Kluczem współpraca z pańswami trzecimi"

 

Szydło zaznaczyła, że "rozwiązanie kryzysu migracyjnego może nastąpić przez skuteczne przeciwdziałanie prawdziwym przyczynom migracji, to jest poprzez zakończenie konfliktu w Syrii, Iraku, stabilizację sytuacji w Libii i rogu Afryki", ale - jak zaznaczyła - zważywszy na obecną sytuację, osiągnięcie tych celów jest dziś odległe i dlatego powinniśmy "postawić na rozwiązania efektywne, które mogą przyczynić się do złagodzenia kryzysu".

 

- Jesteśmy gotowi do wspólnej pracy nad propozycją dotyczącą tworzenia europejskiej straży granicznej przybrzeżnej - przyznała Szydło. Podkreśliła ponadto, że kluczem do zatrzymania presji migracyjnej jest współpraca z państwami trzecimi, w tym z Turcją.

 

Wspólny plan działań

 

- To, czego potrzebujemy, to natychmiastowa implementacja wspólnego planu działania UE-Turcja - zaznaczyła.

 

Zadeklarowała, że Grupa Wyszehradzka będzie "dążyć, aby nasze stanowisko było lepiej rozumiane w UE". "Chcę jasno podkreślić, że przyjęta dziś deklaracja zawiera jasne wezwanie i wsparcie ze strony państw Grupy Wyszehradzkiej dla europejskich rozwiązań kryzysu" - podkreśliła Szydło.

 

 

PAP