"W związku z medialnymi doniesieniami na temat rzekomego patronatu Prezydenta RP nad I Hajnowskim Marszem Żołnierzy Wyklętych (27 lutego), pragniemy poinformować, że Prezydent RP nie objął swoim patronatem wspomnianych uroczystości" - informuje w komunikacie Kancelaria Prezydenta.


O wycofanie patronatu zaapelowała do prezydenta partia Razem. Jej działacze uważają, że prezydent nie powinien wspierać marszu "skrajnej prawicy".  

Dość stawiania w jednym szeregu bohaterów podziemia i zwykłych bandytów!Prezydent Andrzej Duda objął patronatem "I...

Posted by Razem on 14 luty 2016

Marsz w Hajnówce odbędzie się 27 lutego. Organizują go Obóz Narodowo-Radykalny Białystok, Narodowa Hajnówka oraz Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny "INKI".


Na plakacie promującym wydarzenie, obok rotmistrza Witolda Pileckiego, widnieje sylwetka Romualda Rajsa "Burego".


Według ustaleń śledztwa IPN Rajs jest odpowiedzialny za powojenne pacyfikacje kilku wsi i zabójstwo kilkudziesięciu cywilów.


Patronatem prezydenta objęte są tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Marsz w Hajnówce jest ich częścią, ale nie uzyskał samodzielnego patronatu prezydenta. Hajnowskiego marszu nie ma także na stronie Kancelarii Prezydenta w zakładce "Żołnierze Wyklęci".


Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to święto państwowe, przypadające w dniu 1 marca - w rocznicę męczeńskiej śmierci siedmiu przywódców Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Zostało ono ustanowione dzięki inicjatywie ustawodawczej podjętej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

PAP