Grupa "orzeszkowych oszustów" rozbita

Polska
Grupa "orzeszkowych oszustów" rozbita
Flickr/WILLIAM ISMAEL/CC BY 2.0

Dwadzieścia dwie tony orzechów laskowych o wartości 2 mln zł odzyskali funkcjonariusze krakowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji i aresztowali 5 osób zamieszanych w oszustwa i paserstwa. Mechanizm działania grupy był prosty - zamawiali towary podszywając się pod znane sieci sklepów, a później nie płacili za produkt. Przejęte przez CBŚP orzeszki dostarczył handlarz z Turcji.

Do zatrzymań doszło w województwach opolskim i dolnośląskim. Na gorącym uczynku zatrzymano 5 sprawców, którzy na początku roku podszywając się pod znaną, ogólnopolską sieć sklepów spożywczych, zamówili u tureckiego producenta 44 tony orzechów laskowych o wartości rynkowej co najmniej 3,5 miliona złotych. 


Z tego zamówienia udało się odzyskać 22 tony orzechów o wartości blisko 2 mln zł. Pozostała część została przez zatrzymanych sprzedana w innych krajach Unii Europejskiej. Przy okazji przestępcy oszukali również fiskusa, nie płacąc opłat celnych za towary sprowadzone spoza UE.


Trzej zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa i paserstwa. Prokurator zastosował wobec nich dozór i zakaz opuszczania kraju, a wobec jednego poręczenie majątkowe. 


Podejrzanym grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.


Radio ZET

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze